reklama

Prečo voliť ZMenu a nezávislých kandidátov ?!

Vždy pozorne počúvam sľuby politikov ako budú vládnuť, ak sa dostanú k moci. Áno, síce môžu mať tie najlepšie úmysly, ale postupne, pri ich realizácií, narazia na stranícky aparát, ktorý im znemožní konať podľa svojho rozhodnutia. Podľa môjho názoru skutočná zmena v samospráve vyžaduje 5 základných zložiek:

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
  1. smelé vedenie,

  2. spolupráca pre dobro občanov,

  3. vzdelaní ľudia zapálených pre vec,

  4. koncepčná práca a

  5. samozrejme aj trochu šťastia. 

Ak sa všetky tieto zložky spoja dokopy, je tu dobrá šanca na zmenu. Ak iba časť, zostáva nám iba nádej. Prečo je to tak? Dosiahnuť veľké zmeny nie je naozaj ľahkou záležitosťou. Organizačná zotrvačnosť a zaužívané metódy existujú v každej spoločnosti a v samospráve sú zvlášť prítomné. Tu je niekoľko dôvodov prečo to tvrdím.

  • Ľudia majú tendenciu zostať na jednom mieste, pretože je pohodlnejšie robiť veci v zabehnutých koľajach, ktoré pre nich znamenajú relatívnu istotu. S odstupom času sa doslova boja zmien a nie sú schopní vidieť iné spôsoby riešenia problémov.

  • Ľudia, ktorí dlhodobo zastávajúci politické funkcie, časom nerozhodujú na základe toho, čo je najlepšie pre občanov, skôr na základe toho, čo je výhodné pre ich vlastný prospech a kariérny postup.

  • Stranícky dohľad učiaci ľudí poslúchať, no nie rozhodovať, je často brzdou pozitívnych zmien v samospráve a zamedzuje akejkoľvek spolupráci s iným subjektom.

Zlatomoravčania zamyslite sa, čo z vyššie uvedeného charakterizuje vedenie nášho mesta?

Ako radu ponúkam hodnotenie transparentnosti našej samosprávy, ktoré vypracovala Transparency International, kde porovnávala 100 najväčších miest na Slovensku. V celkovom rebríčku Zlaté Moravce obsadili nelichotivé 75 miesto a v rámci kraja sme vôbec najhoršie hodnotenou samosprávou.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo zamýšľame urobiť s daným stavom?

Ako poslanci chceme iniciovať prijatie uznesenia, ktoré by zaviazalo mestský úrad k spolupráci s Transparency International pri projekte TIS – protikorupčná stratégia pre mestá. Zavedenie protikorupčných opatrení predstavuje výraznú úsporu finančných prostriedkov a zároveň zvyšuje dôveru občanov k samospráve.

Projekt prebieha v 3 fázach:

Prvú fázu tvorí analýza existujúceho stavu, ktorá spočíva v audite kľúčových politík mesta pre príklad uvádzame:

a) analýza dokumentov

b) politika predaja hnuteľného a nehnuteľného majetku,

c) politika prenájmu hnuteľného a nehnuteľného majetku,

SkryťVypnúť reklamu
reklama

d) politika obsadzovania voľných miesť a postov,

e) politika verejného obstarávania,

f) politika prideľovania bytov.

V druhej fáze sa na základe výsledkov auditu pripravujú protikorupčné opatrenia pre jednotlivé politiky, ktorými môžu byť vypracované dokumenty (smernice, VZN) rôzne odporúčania (ako zákaz nevypovedateľných zmlúv).

Tretia fáza spočíva v zavedení protikorupčných opatrení, ktoré sú už v kompetencii mesta.

Možno sa teraz pýtate, čo by v praxi znamenalo, ak by samospráva implementovala tieto protikorupčné opatrenie v minulosti. Odpovieme Vám na názornom príklade.

Mesto Zlaté Moravce uzavrelo v roku 2008 zmluvu o dlhodobom prenájme, prevádzkovaní a modernizácii tepelného hospodárstva mesta so súkromnou firmou za ročné nájomné vo výške 1 000 000 Sk, ktorá momentálne vykuruje prostredníctvom spaľovania štiepky väčšinu obytných domov. Zmluva je uzatvorená na 20 rokov a obsahuje zaujímavú klauzulu, ktorá ju robí prakticky nevypovedateľnou, pretože ak by ju mesto chcelo ukončiť z iných dôvodov ako je hrubé porušenie (nedodanie tepla, nezaplatenie nájomného), musí nájomcovi zaplatiť okrem náhrady zostatkovej ceny investície aj ušlý zisk za dobu do riadneho ukončenia zmluvy. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V súčasnosti máme v meste najvyššie ceny tepla v porovnaní s ostatnými subjektmi vykurujúcimi štiepkov a každým rokom sa zvyšuje. Mesto nemôže s daným stavom nič urobiť iba zmluvu vypovedať a zaplatiť zostatkovú cenu investície plus ušlý zisk za dobu do riadneho ukončenia nájomnej zmluvy a zároveň požiadať súd o zníženie odstupného. Ak by boli v minulosti prijaté a implementované nami navrhované protikorupčné opatrenia, k podobnej situácii by nemohlo dôjsť, pretože navrhujú zákaz „nevypovedateľných zmlúv“, čo by ušetrilo vaše finančné prostriedky, ale aj financie nášho mesta.

Ako druhý príklad uvádzam protikorupčné opatrenie - elektronická evidencia žiadostí o pridelenie bytov a prevod bytov do osobného vlastníctva, ktorým by sme zabránili nedávnemu tichému predaju garzónky za „kamarátsku cenu“ 213,41 €.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zlatomoravčania, domnievate sa, že by niekto z dnešného zastupiteľstva alebo vedenia mesta mal záujem navrhnúť a presadiť podobné riešenie? Ak berieme na zreteľ, že väčšina dnešných poslancov sedí na svojich stoličkách tri volebné obdobia a teda boli prítomní skoro pri všetkých kauzách a nič zásadné proti nim neurobili a mnohokrát ich svojim hlasom podporili! Ak vychádzame z ich činov usudzujeme, že asi ťažko!

Preto ak chcete, aby sa v našom meste uskutočnili zmeny, ktoré potrebujeme, príďte voliť, prekonajte v sebe starú doktrínu a dajte šancu mladým nezávislým kandidátom, pretože v komunálnej politike je neznáma tvár, ktorú strany nemajú ako skorumpovať, človek so vzdelaním, vždy lepšia voľba ako podpora známeho kandidáta za zásluhy, či neprísť voliť.

Michal Cimmermann

Michal Cimmermann

Bloger 
  • Počet článkov:  104
  •  | 
  • Páči sa:  6x

Povolaním právnik v Advokátskej kancelárii CIMMERMANN, s.r.o., vo voľnom čase aktivista, člen občianskeho združenia ZMena, ktorý sa rozhodol "ZMeniť svet". V súčasnosti poslanec mestského zastupiteľstva v našom malom mestečku Zlaté Moravce. Zoznam autorových rubrík:  PrávoPolitikaSúkromné

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu