Aktuálne z kuchyne mestského úradu !

Autor: Michal Cimmermann | 23.10.2014 o 16:08 | (upravené 12.3.2015 o 9:29) Karma článku: 4,25 | Prečítané:  917x

S blížiacim sa dátumom komunálnych volieb a s tým spojenou predvolebnou kampaňou, ktorej stopy vidíme po celom meste, by asi málokto očakával podobnú „frašku“, aká sa odohrala tento utorok.

Dovolíme si tvrdiť, že je naozaj neštandardné, aby sa na rozdielnych miestach v rovnaký deň a v tú istú hodinu konali dve významné udalosti akými sú mimoriadna schôdza mestského zastupiteľstva a verejné prerokovanie územného plánu mesta, ktorý považujeme za jeden z najdôležitejších dokumentov v meste.

Pre lepšie pochopenie vzniknutej situácie musíme vedieť, čo tento dokument rieši a akú má váhu. Len v krátkosti: územný plán predstavuje komplexný systém, ktorý sa zaoberá funkčným a priestorovým využívaním územia. Ide prevažne o stavby budov, dopravnú a technickú infraštruktúru. V demokratickej spoločnosti má regulačnú funkciu, ktorá zabezpečuje, aby práva vlastníkov neboli ohrozené náhodnými a meniacimi sa rozhodnutiami. Obsahuje a poskytuje informácie pre všetky subjekty s cieľom investične vstúpiť na územie mesta. Týmito subjektmi sú prevažne stavebníci a súkromný sektor tzv. potenciálni investori.

Teraz si položme otázku, kto stanovuje miesto a dátum ich konania? Odpoveď je jednoduchá, mestský úrad!  Ale ako je potom možné, že si túto zhodu nevšimli? Bol za tým nejaký zámer alebo iba náhoda? Znalec domácich pomerov sa určite prikloní k prvej možnosti. Hlavne, ak berieme na zreteľ kvalitu vypracovaného územného plánu, z ktorého máte pocit, že ho robil človek, ktorý Zlaté Moravce ani nevidel.

Z pohľadu radnice tento čin chápeme. Veď komu by bolo príjemné počúvať kritické slová padajúce na jeho hlavu? Nikomu, ani primátorovi, ktorý sa pre istotu nezúčastnil zastupiteľstva, hoci sa v súčasnosti objavuje všade, aj na výstave králikov. Ale z pohľadu občanov ho jednoznačne odsudzujeme, pretože takéto konanie môže našej samospráve v budúcnosti spôsobiť vážne škody.

Pristúpme teraz k jeho konkrétnemu zneniu, ktorému máme viacero výhrad, pretože obsahuje množstvo nezmyselných bodov. V nasledujúcich riadkoch si dovolíme vypichnúť dva, ktoré stoja za zmienku.

Prvý sa zaoberá výstavbou podzemného parkoviska na Námestí Andreja Hlinku. Samozrejme chápeme potrebu ich budovania, ale nie za každú cenu a tobôž v strede mesta! Podľa nášho názoru by mali stáť v niektorej okrajovej časti rovnako ako je to bežnou praxou všade vo svete. A pri rozhodovaní o ich podobe musíme v prvom rade zohľadniť ekonomickú stránku takéhoto projektu a dobu jeho návratnosti.

Druhý bod sa týka budovania kogeneračných zdrojov. Ešte teraz máme v živej pamäti „spontánny“ pochod proti spaľovni organizovaný mestským úradom (https://www.youtube.com/watch?v=GZlXlMLSmVg), ktorý navonok deklaroval nesúhlas s jej výstavbou, avšak táto časť hovorí pravý opak a prezrádza skutočný zámer predstaviteľov radnice. Opäť tu môžeme vidieť ako politici nerešpektujú názor občanov, ktorý bol okrem iného potvrdený petíciou v počte 11 000 podpisov a svojim konaním zahmlievajú pravdu. Snáď by k ukončeniu tejto otázky pomohlo miestne referendum, ktorého výsledok by museli rešpektovať. 

Na záver si dovolíme uviesť predpokladanú cenu územného plánu, možno vás prekvapí, ale pohybuje sa v tisíckach eur, cca. vo výške 60 až 80 tisíc. Preto si prečítajte navrhovaný územný plán a posúďte sami, či sú takto vynaložené prostriedky adekvátne, alebo tu znova ide o nehospodárne nakladanie s financiami mesta.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.

SVET

Zomrela dedička L'Oréalu, najbohatšia žena sveta

Zásluhy Liliane Bettencourtovej sa ocitli v tieni afér.


Už ste čítali?