Nové zastupiteľstvo, nový prístup k ľudom

Autor: Michal Cimmermann | 10.1.2015 o 18:36 | (upravené 13.3.2015 o 15:01) Karma článku: 2,46 | Prečítané:  638x

Už v starovekom Ríme platilo „vox populi – vox dei“  (hlas ľudu – hlas boží) a v rovnakej miere môžeme povedať to isté aj o našom meste. Piatok 2.1.2015 sa za búrlivého potlesku v Zlatých Moravciach začalo dlho očakávané ustanovujúce zasadnutie mestského zastupiteľstva, počas ktorého skladali sľub poslanci a novozvolená pani primátorka Ing. Serafína Ostrihoňová. Ceremónia prebiehala v slávnostnej atmosfére, ktorá nikoho z prítomných nenechala na pochybách o zaslúženosti obsadenia primátorského postu. Úprimne a pravdivo priznávam, že aj mňa prekvapila účasť a vrúcne prejavy voličov voči novozvolenej primátorke. Čo je na jednej strane dobré, ale na druhej zaväzujúce, pretože občania do jej rúk vkladajú veľkú dôveru, ktorú nemôže sklamať. To isté a v rovnakej miere platí aj pre nás poslancov.

V najbližších dňoch nás čaká rozhodovanie o zriadení komisií, ktoré slúžia ako poradné orgány mestského zastupiteľstva. Pri ich kreovaní musíme v prvom rade vyriešiť otázku o ich počte, pretože panujú rozdielne názory na ich zlúčenie, čo ani ja kategoricky neodmietam, pokiaľ začnú plniť aktívne svoju funkciu (napr. vypracovanie stanovísk k prerokovaným materiálom, vypracovávanie iniciatívnych návrhov a podnetov na riešenie všetkých dôležitých otázok života mesta pre rokovania mestského zastupiteľstva). Ja osobne som bol navrhnutý do dvoch komisií, čo pre mňa znamená veľkú výzvu a príležitosť na realizáciu.

Ako som deklaroval v mojich predchádzajúcich príspevkoch o potrebe vypočuť názor ľudí a o nevyhnutnosti stretnutí s občanmi počas celého funkčného obdobia a nie iba pred voľbami, rovnakú mienku zastávam aj teraz.  Z tohto dôvodu pokladám za potrebné, aby sa zriadili výbory mestských časti, na ktorých sa môžu zúčastňovať všetci občania a zástupcovia občianskych združení. Je pravdou, že aj v minulosti de jure existovali, ale de facto vôbec nevykonávali  svoju činnosť, za čím môžeme hľadať množstvo faktorov, z ktorých sa treba do budúcna poučiť.

V predchádzajúcich rokoch som si všímal problémy v mestských častiach a laxný prístup mestských politikov k ich riešeniu, možno vychádzalo z faktu, že väčšina poslancov má svoj elektorát priamo v meste. Pravdepodobne nebudú všetci zastávať rovnaký názor ako ja, ale aj napriek tomu si myslím, že je potrebné, aby sme na ne upriamili väčšiu pozornosť a aspoň raz ročne uskutočnili výjazdové rokovania v Prílepoch a v Chyzerovciach, ale o tom musí prebehnúť diskusia v zastupiteľstve.

Slovensko a rovnako aj Zlaté Moravce v súčasnosti trpia krízou samosprávnej demokracie, ktorá sa odzrkadľuje skrz nízku účasť na voľbách a nezáujmom ľudí o verejné veci. Občania, od ktorých v demokratickom štáte pochádza moc, strácajú dôveru v reprezentatívnosť orgánov verejnej moci a v svojich zástupcov, ktorí tieto orgány tvoria. Istým východiskom môže byť oprášenie inštitútu priamej demokracie, „verejné zhromaždenie obyvateľov obce“, ktorý nájdeme aj v zákone o obecnom zriadení, na ktorom sa môžu občania vyjadrovať a  viesť diskusiu o záležitostiach všeobecného obecného významu rôznej miery spoločenskej dôležitosti. Ale aj v tomto prípade všetko závisí od rozhodnutia poslaneckého zboru, či sa na niečo podobné odhodlá, pretože by šlo o neštandardné a v našom regióne ojedinelé konanie.

Zloženie komisií nie je definitívne. Zostáva nám obsadiť odborníkov, ktorí môžu pomôcť k zvýšeniu kvality práce jednotlivých komisií mestského zastupiteľstva, pretože radnici majú radiť hlavne fundovaní a vzdelaní ľudia. Ak poznáte vo svojom okolí niekoho odborne zdatného, kto by mal záujem pomôcť, dajte o sebe vedieť, máte čas do najbližšieho zasadnutia mestského zastupiteľstva. Zapojte sa do práce v jednotlivých komisiách, účasťou na občianskych výboroch a zasadnutiach mestského zastupiteľstva vo forme rozumných návrhov alebo postrehov aby sa váš názor – „hlas ľudu“  stal hmatateľnou súčasťou samosprávy a životov občanov nášho mesta.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Prevážil podľa mňa konsenzus, že problematika je natoľko zložitá, že politická reprezentácia nie je schopná objektívne vyhodnotiť, čo by sa jednotlivým klientom stalo.

PLUS

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy.

DOMOV

Bývalý minister práce Mihál odchádza z SaS, pre postoje Sulíka

Mihál nesúhlasí s postojmi Sulíka.


Už ste čítali?