Pozor ! Blíži sa jarné čistenie Žitavy 2015

Autor: Michal Cimmermann | 3.3.2015 o 11:58 | (upravené 12.3.2015 o 16:10) Karma článku: 2,07 | Prečítané:  389x

„Vode bola daná čarovná moc byť miazgou života na zemi.“ Aspoň takto sa o nej vyjadril Leonardo da Vinci. A naozaj sa v jeho výroku skrýva hlboká pravda, ktorú si možno pri jeho vyrieknutí ani sám neuvedomil. Priatelia, už ste si položili otázku, čo je voda a aký má pre nás význam? Ak nie, možno vás zaujme nasledujúcich pár riadkov.  

Voda (H2O) je chemická zlúčenina vodíka a kyslíka, je nenahraditeľnou esenciou a nositeľkou života, s nadsádzkou povedané, je to život sám. Bez tejto najcennejšej tekutiny by na našej planéte nevznikol žiaden zárodok života. Bola pri vzniku všetkých civilizácii ale aj našich miest, ktoré sa nachádzajú v blízkosti riek. Voda je taktiež najrozšírenejšou zlúčeninou a pokrýva až 71 % zemského povrchu, čím obdarúva našu planétu nádhernou modrou farbou.

Každá ľudská bytosť sa s ňou stretáva od prvého do posledného dňa svojej existencie. A aj naša telesná schránka doslova pláva vo vode, pretože tvorí až 2/3 našej hmotnosti. Väčšina z nás ju považuje za samozrejmú súčasť nášho bytia, dnes však niektorí odborníci stále hlasnejšie poukazujú na jej nedostatok a zhoršujúcu sa kvalitu. Do budúcna môže byť cennejšia ako čierne zlato a budú sa o ňu viesť vojny.

Slovensko má to šťastie, že patrí medzi krajiny s najväčšou zásobou pitnej vody na svete. Náš Žitný ostrov je najväčší riečny ostrov v Európe a zároveň je najväčšou zásobárňou pitnej vody v strednej Európe. A možno práve z dôvodu tohto blahobytu si Slováci neuvedomujú, aké majú šťastie a veselo znečisťujú svoje rieky plastovým odpadom.

Žiaľ, pri svojej činnosti si neuvedomujú, že tým neznečisťujú iba svoje okolie, ale aj moria. Podľa niektorých odhadov pochádza 80 % odpadu v morskom prostredí práve z pevniny, ktorý sa tam dostáva prostredníctvom riek, povodní a vetra. A pri dĺžke jeho rozkladu 400 až 600 rokov sa hromadí v neúnosnej miere.

V tomto mesiaci, 22 marca si pripomíname nenahraditeľný význam vody. Skúsme ju aspoň počas Svetového dňa vnímať inak. Uvedomme si, aká je vzácna a aspoň v tento deň urobme niečo pre jej ochranu, napr. pomôžme pri čistení rieky Žitava v našom meste.

Pri príležitosti svetového dňa vody sa naše občianske združenie ZMena už tradične zapája do jarného čistenia rieky Žitava, ktoré organizuje občianske združenie FONTIS. Tento rok plánujeme novinku a rozšírime naše čistiace práce o likvidáciu niekoľkých čiernych skládok. Zároveň by sme chceli osloviť všetkých dobrovoľníkov a milovníkov prírody, ktorí sú ochotní obetovať trošku času a tým prispieť k ochrane nášho vodného toku. 

Čistenie sa uskutoční 21. marca o 9:00 hodine, miestom stretnutia je parkovisko pri Bille.

V prípade akýchkoľvek podnetov či otázok nás môžete kontaktovať e-mailom na  mcimmermann@gmail.com alebo na facebooku  https://www.facebook.com/pages/ZMena/1493518910891751

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Prevážil podľa mňa konsenzus, že problematika je natoľko zložitá, že politická reprezentácia nie je schopná objektívne vyhodnotiť, čo by sa jednotlivým klientom stalo.

PLUS

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy.

DOMOV

Bývalý minister práce Mihál odchádza z SaS, pre postoje Sulíka

Mihál nesúhlasí s postojmi Sulíka.


Už ste čítali?