Lednárove nezaslúžené peniaze

Autor: Michal Cimmermann | 9.3.2015 o 9:02 | (upravené 10.4.2015 o 9:29) Karma článku: 3,17 | Prečítané:  792x

Exprimátor si ani v politickom záhrobí zrejme nedá pokoj a ako pravý Zlatomoravčan z Topoľčianok chce aj naďalej „pomáhať“ nášmu mestu. Zrejme mu nestačí, že na záver podpísal pár zlatých padákov a samosprávu nechal finančne vykrvácať, z čoho má teraz nové vedenie (na čele s prednostom) hlavu v smútku, a v súčasnosti dokonca žiada náhrady platu za nevyčerpanú dovolenku.

Právny zástupca pána Lednára prednedávnom poslal na radnicu predžalobnú výzvu na zaplatenie náhrady platu za nevyčerpanú dovolenku vo výške 3716,65 eur. V tomto prípade by však urobil lepšie, keby vysvetlil svojmu klientovi, že jeho šance na úspech nie sú ani v rovine teórie.

V texte svojej výzvy píše: „O predmetnom návrhu sa na zasadnutí mestského zastupiteľstva v bode 13. viedlo rokovanie, avšak predložený návrh nebol poslancami mestského zastupiteľstva schválený. Napriek tomu v zmysle Zák. 253/1994 Z.z o platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest - klient má právo na náhradu platu za nevyčerpanú dovolenku aj v prípade, ak zastupiteľstvo túto náhradu neschválilo“.

Rovnaký názor ako zastáva on, možno vidieť aj na diskusných fórach kde „odborník“ na samosprávu tvrdí, že to bude zbytočný súdny spor, ktorí pripraví mesto o ďalšie tisícky eur.

Našťastie tento názor nepanuje na príslušných súdoch a rovnako ho nezdieľajú ani odborníci na túto problematiku...

Nárok na náhradu dovolenky upravuje zák. č. 253/1994 Z. z. o právnom postavení a platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest v ust. § 2 ods. 2. cit. zákona:

Starostovi počas výkonu funkcie patrí dovolenka na zotavenie; na jej účely sa primerane použije osobitný predpis. Náhradu platu za nevyčerpanú dovolenku možno starostovi poskytnúť, len ak nemohol vyčerpať dovolenku ani do konca budúceho kalendárneho roku a ak o tom rozhodlo obecné zastupiteľstvo.

Pre lepšie vysvetlenie ust. § 2 ods. 2. sa starostovi ustanovilo poskytovanie dovolenky na zotavenie, pričom sa primerane použijú ustanovenia Zákonníka práce. Ale vzhľadom na to, že funkcia primátora sa nevykonáva v pracovnom pomere a primátorovi v zmysle Zákonníka práce,  zák. č. 253/1994 Z. z. o právnom postavení a platobných pomeroch starostov obcí a primátorov miest a ani zákona SNR č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení nemá kto určiť dobu čerpania dovolenky čo v praxi znamená, že o čerpaní svojej dovolenky rozhoduje výlučne sám, sa ustanovilo, že o preplatení nevyčerpanej dovolenky rozhodne zastupiteľstvo obce.

Mestské zastupiteľstvo v Zlatých Moravciach na svojom 2. zasadnutí neschválilo náhrady platu za nevyčerpanú dovolenku, a teda pánovi exprimátorovi nevznikol ani právny nárok na 3716,65 eur.

Ďalej treba spomenúť, že nárok na preplatenie nevyčerpanej dovolenky priamo zo zákona neexistuje a vznikne len za dvoch podmienok, z ktorých

       je jedna práve tá, že o tom rozhodne obecné/mestské zastupiteľstvo

       a druhá je nemožnosť vyčerpať si dovolenku.

Právny stav teda spočíva výlučne na posúdení mestského zastupiteľstva a na tom, či vôbec a – ak áno, v akom rozsahu – právo na náhradu platu za nevyčerpanú dovolenku vznikne a vznikne len v takom rozsahu, v akom ho mestské zastupiteľstvo uzná sa opodstatnený.

V prípade pána Lednára - právo na náhradu platu nevzniklo (právny nárok), takže podanie žaloby na príslušný súd je iba strašením pretože súd musí predmetnú žalobu zamietnuť a možno ho považovať za  posledné exprimátorove zbohom pred zabudnutím.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.

SVET

Zomrela dedička L'Oréalu, najbohatšia žena sveta

Zásluhy Liliane Bettencourtovej sa ocitli v tieni afér.


Už ste čítali?