Lednárove nezaslúžené peniaze

Autor: Michal Cimmermann | 9.3.2015 o 9:02 | (upravené 10.4.2015 o 9:29) Karma článku: 3,17 | Prečítané:  772x

Exprimátor si ani v politickom záhrobí zrejme nedá pokoj a ako pravý Zlatomoravčan z Topoľčianok chce aj naďalej „pomáhať“ nášmu mestu. Zrejme mu nestačí, že na záver podpísal pár zlatých padákov a samosprávu nechal finančne vykrvácať, z čoho má teraz nové vedenie (na čele s prednostom) hlavu v smútku, a v súčasnosti dokonca žiada náhrady platu za nevyčerpanú dovolenku.

Právny zástupca pána Lednára prednedávnom poslal na radnicu predžalobnú výzvu na zaplatenie náhrady platu za nevyčerpanú dovolenku vo výške 3716,65 eur. V tomto prípade by však urobil lepšie, keby vysvetlil svojmu klientovi, že jeho šance na úspech nie sú ani v rovine teórie.

V texte svojej výzvy píše: „O predmetnom návrhu sa na zasadnutí mestského zastupiteľstva v bode 13. viedlo rokovanie, avšak predložený návrh nebol poslancami mestského zastupiteľstva schválený. Napriek tomu v zmysle Zák. 253/1994 Z.z o platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest - klient má právo na náhradu platu za nevyčerpanú dovolenku aj v prípade, ak zastupiteľstvo túto náhradu neschválilo“.

Rovnaký názor ako zastáva on, možno vidieť aj na diskusných fórach kde „odborník“ na samosprávu tvrdí, že to bude zbytočný súdny spor, ktorí pripraví mesto o ďalšie tisícky eur.

Našťastie tento názor nepanuje na príslušných súdoch a rovnako ho nezdieľajú ani odborníci na túto problematiku...

Nárok na náhradu dovolenky upravuje zák. č. 253/1994 Z. z. o právnom postavení a platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest v ust. § 2 ods. 2. cit. zákona:

Starostovi počas výkonu funkcie patrí dovolenka na zotavenie; na jej účely sa primerane použije osobitný predpis. Náhradu platu za nevyčerpanú dovolenku možno starostovi poskytnúť, len ak nemohol vyčerpať dovolenku ani do konca budúceho kalendárneho roku a ak o tom rozhodlo obecné zastupiteľstvo.

Pre lepšie vysvetlenie ust. § 2 ods. 2. sa starostovi ustanovilo poskytovanie dovolenky na zotavenie, pričom sa primerane použijú ustanovenia Zákonníka práce. Ale vzhľadom na to, že funkcia primátora sa nevykonáva v pracovnom pomere a primátorovi v zmysle Zákonníka práce,  zák. č. 253/1994 Z. z. o právnom postavení a platobných pomeroch starostov obcí a primátorov miest a ani zákona SNR č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení nemá kto určiť dobu čerpania dovolenky čo v praxi znamená, že o čerpaní svojej dovolenky rozhoduje výlučne sám, sa ustanovilo, že o preplatení nevyčerpanej dovolenky rozhodne zastupiteľstvo obce.

Mestské zastupiteľstvo v Zlatých Moravciach na svojom 2. zasadnutí neschválilo náhrady platu za nevyčerpanú dovolenku, a teda pánovi exprimátorovi nevznikol ani právny nárok na 3716,65 eur.

Ďalej treba spomenúť, že nárok na preplatenie nevyčerpanej dovolenky priamo zo zákona neexistuje a vznikne len za dvoch podmienok, z ktorých

       je jedna práve tá, že o tom rozhodne obecné/mestské zastupiteľstvo

       a druhá je nemožnosť vyčerpať si dovolenku.

Právny stav teda spočíva výlučne na posúdení mestského zastupiteľstva a na tom, či vôbec a – ak áno, v akom rozsahu – právo na náhradu platu za nevyčerpanú dovolenku vznikne a vznikne len v takom rozsahu, v akom ho mestské zastupiteľstvo uzná sa opodstatnený.

V prípade pána Lednára - právo na náhradu platu nevzniklo (právny nárok), takže podanie žaloby na príslušný súd je iba strašením pretože súd musí predmetnú žalobu zamietnuť a možno ho považovať za  posledné exprimátorove zbohom pred zabudnutím.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Prevážil podľa mňa konsenzus, že problematika je natoľko zložitá, že politická reprezentácia nie je schopná objektívne vyhodnotiť, čo by sa jednotlivým klientom stalo.

PLUS

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy.

DOMOV

Bývalý minister práce Mihál odchádza z SaS, pre postoje Sulíka

Mihál nesúhlasí s postojmi Sulíka.


Už ste čítali?