Zlaté Moravce zaplavila burina

Autor: Michal Cimmermann | 29.6.2015 o 12:52 | (upravené 2.7.2015 o 9:09) Karma článku: 4,90 | Prečítané:  935x

Prednedávnom sme spolu s kamarátmi prebrázdili takmer pol Rumunska - krajinu, ktorú väčšina našincov považuje za špinavú, ľudia nemajú čo jesť a prípadným turistom (odvážlivcom) za rohom hrozí nebezpečenstvo. 

Priznám sa, že aj niektorí členovia našej posádky "trpeli" týmito predstavami. Zažili však kultúrny šok a stratili všetky predsudky. Mestá, ktoré sme navštívili boli čistučké, mestská zeleň spolu s parkami boli dokonale udržiavané. Žiadny plevel, žiadna burina. Mestá nás uchvátili množstvom malebných zákutí s rozkvitnutými záhonmi kvietia.

Práve vonkajší vzhľad ulíc zmenil ich názor. Ale ak návštevníka privíta znetvorené mesto, taktiež si podľa toho vytvorí prvý dojem. Je to dojem, že mesto X. Y. je špinavým a zanedbaným miestom, bez ohľadu na to, kto je v tom meste vo vedení alebo akú má facebookovskú stránku s oznamami úspechov.

Aj na Slovensku a v okolitých dedinách pochopili význam poriadku na kľúčových bodoch, ktoré sú najviac na očiach. Žiaľ, u nás to mnohých ľudí ešte nenapadlo. Poviem pravdu - ak by mi v týchto dňoch prišla návšteva, hanbil by som sa, pretože pohľad na niektoré časti mesta je zúfalý. Chodníky sú husto obrastené burinou, trsy plevelu vyrastajú zovšadiaľ. Katastrofálna situácia je najmä v parkoch, z ktorých sa stala džungľa! O nič lepšie nevyzeral ani kruhový objazd v strede mesta. Toľko k estetickej stránke...

Pre bežného človeka, ktorý sa nezaoberá pozadím vzniknutej situácie musím povedať, že problém, žiaľ, nie je iba vo vysokej tráve, ktorá sa dá ľahko pokosiť - je oveľa závažnejší. Môžeme ho hľadať v neschopnosti radnice zamyslieť sa nad kritickým stavom a urobiť ekonomicky nevyhnutné opatrenia (spojenie mestského podniku Technické služby so Záhradníckymi) v politickej dohode s vedením určitého občianskeho združenia, ktorej výsledok je nominácia pána Gábriša na post riaditeľa (vychádzam z vyjadrenia pani primátorky). Nech už je pravda akákoľvek, po prvý krát sa stalo na čo upozorňujem dlhší čas - ak nezačneme robiť zmeny, mesto nám, obrazne povedané, padne na hlavu. Tentokrát ide len o trávu, ale nabudúce to môže byť oveľa vážnejšie.

Na poslednom zastupiteľstve boli hlavnou témou práve Záhradnícke služby, počas ktorého pán poslanec Roman Šíra trefne poznamenal, že v podniku ešte stále pracuje človek, ktorý ho dostal do tohto stavu. Niekoľko rokov neplatil za odoberaný tovar, neviedol účtovníctvo a na záver podpísal premlčané pohľadávky. V súkromnej sfére alebo inom meste by už dávno dostal výpoveď, zatiaľ čo v Zlatých Moravciach veselo pracuje ďalej, hoci už nie ako oficiálny riaditeľ (len ako tieňový). Avšak aj táto rarita „svetového formátu“ má istú výpovednú hodnotu. Nuž potom sa nemožno diviť prečo Záhranícke služby ďalej vytvárajú dlhy, päť mesiacov nie sú schopné opraviť jednu kosačku alebo si ju aspoň vypožičať od iného podniku.

Manažérskym spôsobom riadenia „Pata a Mata“ to ani inak nebude. Riaditelia musia byť riadne vymenovaní zastupiteľstvom, aby mali voľné ruky pri vedení podnikov a až potom budú môcť pracovať podľa akej takej koncepcie.

Vo štvrtok som navrhoval stiahnuť body týkajúce sa úhrady záväzkov Záhraníckych služieb a riešiť problém ako celok. Čo by znamenalo, najneskôr do konca augusta spojiť tieto podniky a až potom vyplatiť časť vzniknutého dlhu.  Žiaľ, môj návrh bol zamietnutý a vec sa opäť odkladá, hoci je situácia naozaj závažná. Sám som zvedavý, ako to celé dopadne.

Politikom sa najviac trasú nohy z publicity, verejnej kontroly a nevôle ľudu. Preto Vás prosím, zdieľajte tento článok a podporte ho svojím hlasom pod textom. Vaše konanie prispeje k sledovanosti jeho obsahu a tým aj k lepšej informovanosti ľudí žijúcich v našom meste.

Ak sa Vám moje články páčia, pridajte si našu facebookovskú stránku, kde sú zverejňované. https://www.facebook.com/pages/ZMena/1493518910891751  Ďakujem.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.

SVET

Zomrela dedička L'Oréalu, najbohatšia žena sveta

Zásluhy Liliane Bettencourtovej sa ocitli v tieni afér.


Už ste čítali?