Pár riadkov k Župnému domu v Zlatých Moravciach

Autor: Michal Cimmermann | 2.9.2015 o 11:52 | (upravené 14.9.2015 o 10:57) Karma článku: 2,80 | Prečítané:  981x

Územie Slovenska je posiate množstvom kultúrnych pamiatok. Avšak paradoxom je, že Slovák si ich historickú hodnotu neuvedomuje, neraz ho nezaujíma, v akom sú stave a berie ich tak nejako automaticky.

 

Žiaľ, spozornie až vtedy, keď sa objavia zahraniční turisti pobehujúci s fotoaparátom v ruke ochotní zaplatiť nemalé sumy len preto, aby videli niečo unikátne alebo spozornejú, ak začujú šumy o ich predaji vidiac za tým podozrenie z podvodu.

Naše mesto v tomto prípade netvorí žiadnu výnimku. Jednak, i tu máme národné kultúrne pamiatky s históriou siahajúcou až do roku 1718 nachádzajúce sa  v dezolátnom stave,  ktoré časom chátrali, radnica sa k nim správala macošsky a obyvateľstvo nejavilo o ne záujem, až do doby medializácie našej snahy o ich záchranu.

Kto by nevedel, na ktorú pamiatku narážame, reč je o Župnom dome, v spojitosti s ktorým sa po zverejnení zámeru na jeho revitalizáciu prostredníctvom strategického partnera začali šíriť neoverené a neúplné informácie, ľudovo povedané klebety, ktoré sa ani len z časti nezakladajú na pravde. Na internete zrazu denne pribúdalo množstvo spôsobov a návrhov od samozvaných odborníkov ako vec urobiť lepšie, škoda len, že si ich dlhé roky schovávali pre seba.

Uvedomujeme si, že bežný človek nedisponuje všetkými relevantnými informáciami, z ktorých by si sám vytvoril názor o celkovej situácii, preto považujeme za potrebné, ešte pred hlasovaním o tomto bode na pôde mestského zastupiteľstva, napísať pár riadkov na danú tému a tým vysvetliť dôvod nášho úsilia.

V minulosti sa v meste navrhovalo množstvo alternatív ako obnoviť zašlú slávu Župného domu. V divokých 90-tych rokoch sa objavilo niekoľko potenciálnych záujemcov o jeho odkúpenie, avšak predaj vždy z rôznych dôvodov stroskotal, či už z politických alebo ekonomických.

Vstup Slovenskej republiky do Európskej únie nebol prelomový iba pre Slovenskú republiku, ale znamenal aj veľkú šancu pre rekonštrukciu Župného domu. Európska únia začala novým členským štátom poskytovať finančnú pomoc vo forme eurofondov. Mestu v tomto období stačilo iba sledovať výzvy a poskytnúť potrebné spolufinancovanie. Taktiež bolo možné využiť tzv. Nórske fondy, Kohézne alebo Švajčiarske fondy, ale aj v tomto prípade samospráva zaspala. Pre ich čerpanie nesplnila ani základné podmienky ako vykonanie záverečnej časti umelecko-historického a architektonicko-historického výskumu a následne vypracovanie realizačného projektu, či vypracovanie projektovej dokumentácie pre stavebné povolenie.

V súčasnosti máme Župný dom v havarijnom stave s opadanými omietkami, rozbitými oknami, chýbajúcimi rínami a zvodmi na čo upozornil aj Krajský pamiatkový úrad vo svojom nedávanom liste adresovanom mestu Zlaté Moravce, v ktorom ho okrem iného vyzval na uskutočnenie potrebných opatrení na jeho záchranu.

Žiaľ, povedzme si na rovinu, súčasná situácia nám nedáva veľmi na výber, musíme vychádzať z reality dnešnej doby, vec už nemožno ďalej odkladať. Je potrebné pristúpiť k najlepšiemu riešeniu s prihliadnutím na finančnú situáciu mesta, a rovnako aj na skutočnosť, že nie sú vypísané žiadne výzvy na opravu kultúrnych pamiatok.

Z toho dôvodu na najbližšom zastupiteľstve zahlasujeme za náš zámer na revitalizáciu Župného domu za pomoci strategického partnera vybraného verejnou obchodnou súťažou*, aj keď sa to nebude všetkým pozdávať. V zložitých časoch nemáme inú možnosť. Musíme zobrať zodpovednosť do vlastných rúk a rozhodnúť. Preto nás predsa občania vo voľbách podporili, to od nás očakávajú, nepotrebujú nerozhodných podávačov rúk, takí sú im na nič, najmä v súčasnom stave našej obce. Dúfajme, že si to aj naši poslaneckí kolegovia pri hlasovaní uvedomia a rozhodnú správne.

* základné podmienky súťaže:

- námestie a obradná sála budú k dispozícii pre účely mesta,

- strategický partner revitalizuje budovu župného domu (zhodnotí mestský majetok) bez finančný prostriedkov mesta,

- počas celého obdobia bude povinný uhrádzať ročné nájomné vo výške cca. 20 000 €.

Ak Vás náš text zaujal,  povedzte o ňom svojimi priateľom, zdieľajte alebo podporte svojím hlasom pod textom. Vaše konanie prispeje k sledovanosti jeho obsahu, a tým aj k lepšej informovanosti ľudí žijúcich v našom meste.

Ak sa Vám náš článok páčil, pridajte si našu facebookovskú stránku (klikni dole), kde sú zverejnené všetky informácie o našej činnosti. Ďakujeme Michal Cimmermann, Karol Švajčík, Pavel Dvonč.

https://www.facebook.com/pages/ZMena/1493518910891751

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.

SVET

Zomrela dedička L'Oréalu, najbohatšia žena sveta

Zásluhy Liliane Bettencourtovej sa ocitli v tieni afér.


Už ste čítali?