Teatro Popular

Autor: Michal Cimmermann | 15.10.2015 o 10:55 | (upravené 15.10.2015 o 11:47) Karma článku: 2,66 | Prečítané:  575x

Nedávno ma v Denníku N zaujal článok, týkajúci sa výberových konaní v bratislavských mestských podnikoch.

Jeho autor v texte smutne konštatoval, že doposiaľ ešte nikto nespravil pre skompromitovanie myšlienky transparentných výberových konaní na šéfov mestských podnikov toľko, ako primátor hlavného mesta Bratislavy, Ivo Nesrovnal. Ja si však dovolím s jeho tvrdením nesúhlasiť vzhľadom na priebeh Zlatomoravského divadielka zinscenovaného bývalým prednostom Slošárom.

Pár slov z praxe 

Mestské podniky sú osobitnou kapitolou. Počas svojej činnosti poskytujú verejnoprospešné služby pre občanov a zároveň pôsobia na voľnom trhu. Pri dosadzovaní štatutárov môžu primátori využiť viacero spôsobov v závislosti od aktuálnej politickej situácie.

Ak chcú vyzerať ľúbivo, pred občanmi jednoducho urobia výberové konanie a najlepšieho uchádzača navrhnú na vymenovanie zastupiteľstvu. Druhým spôsobom je navrhnúť kandidáta zastupiteľstvu priamo bez výberového konania, ako upravuje zákon o obecnom zriadení. Tretou možnosťou (upozorňujem, že ide o  moraveckú špecialitku) je priame poverovanie riaditeľov mestských podnikov. Na takéto konanie však musí mať primátor hrošiu kožu, pretože nerešpektuje ani základné princípy fungovania samosprávy.

Čo hovorí na výberové konanie zákon?

V Slovenskom právnom poriadku sa momentálne nenachádza ustanovenie, ktoré by primátorovi jednoznačne prikazovalo uskutočniť výberové konanie pri obsadzovaní štatutárov mestských podnikov, ktorí sú na svoje miesta volení alebo vymenovaní kolektívnym orgánom, napríklad obecným zastupiteľstvom.

Zástancovia tejto myšlienkovej línie, ktorá je podľa môjho názoru prežitkom minulosti sa opierajú o zákon č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov, upravujúci spôsob obsadzovania vedúcich (riaditeľov) rozpočtových a príspevkových organizácií obce.

A to je práve ten kameň úrazu prečo kvalitní ľudia často nedostanú šancu uchádzať sa o nevolené funkcie v samospráve či mestských podnikoch. Práve tu vzniká priestor na rodinkárstvo a politické dohody, ktoré vyvolávajú nedôveru voči samospráve.

Časy sa však menia. To, čo bolo v minulosti tolerované je dnes v rozpore s názorom väčšiny občanov a tak by malo byť v súčasnosti takéto konanie neprípustné! Ak chce samospráva fungovať transparentne je žiaduce aby vpustila do systému obsadzovania riadiacich funkcií viac svetla.

Súčasná spoločenská objednávka vyžaduje férové výberové konania na miesta v samospráve, preto je nevyhnutné postupovať s využitím ustanovení zákona o výkone práce vo verejnom záujme, ktorý upravuje práva a povinnosti zamestnancov mestských podnikov pri výkone práce vo verejnom záujme vtedy, ak ide o právnické osoby zriadené zákonom a právnické osoby zriadené štátnym orgánom, obcou alebo vyšším územným celkom – napríklad zamestnanci rozpočtových a príspevkových organizácii obce. V Zlatých Moravciach sa to týka Službytu, Technických služieb, Záhradníckych služieb, Mestskej nemocnice a Mestského strediska kultúry a športu.

Ako má transparentné výberové konanie vyzerať ?

V zmysle tohto zákona sa miesto vedúceho zamestnanca, ktorý vykonáva funkciu štatutárneho orgánu mestského podniku, obsadzuje na základe výsledku výberového konania, prostredníctvom ktorého sa overujú schopnosti a odborné znalosti uchádzača, ktoré sú potrebné vzhľadom na povinnosti, ktoré má uchádzač vykonávať na mieste vedúceho zamestnanca. Pritom sa musí vždy dodržiavať zásada rovnakého zaobchádzania v pracovnoprávnych a obdobných právnych vzťahoch.

Predsedu a členov komisie menuje zriaďovateľ alebo zamestnávateľ, ktorý vypísal výberové konanie. Komisia sa musí skladať z neparného počtu členov, pričom väčšina členov komisie musí byť odborníkmi v danej problematike, ktorá je náplňou pracovnej pozície alebo funkcie. Člen komisie nesmie byť uchádzačom o obsadenie pracovného miesta, nesmie byť osobou blízkou  uchádzačovi, nesmie byť osobou v pracovnom pomere alebo v obdobnom vzťahu s uchádzačom. Ďalej nesmie byť ani spoločníkom, ani členom orgánu právnickej osoby, v ktorej má majetkovú účasť uchádzač o obsadenie pracovného miesta.

Mestský úrad v Zlatých Moravciach chcel pred zrakmi verejnosti konať ľúbivo, avšak zabudol, že v tomto prípade je rozhodujúci nielen výsledok ale aj cesta na jeho dosiahnutie.

V každej normálnej demokratickej spoločnosti je neakceptovateľné, aby sa do výberového konania na post riaditeľa mestského podniku prihlásil človek, ktorý to celé pripravoval, stanovil sám pre seba kritéria výberu, mohol priamo ovplyvniť jeho priebeh prostredníctvom svojich 4 podriadených zamestnancov, ktorí boli členmi výberovej komisie. Zároveň bol kontaktnou osobou v konaní a pripravoval otázky na ktoré neskôr sám písomne odpovedal. Tu sa nemožno diviť, že nakoniec vyhral, pretože inak to ani dopadnúť nemohlo.

Ak to zhrnieme nešlo o žiadne transparentné výborové konanie, ale nemorálne správanie proti dobrým mravom, ktoré nemalo ani štipku slušnosti, ohľaduplnosti a vzájomného rešpektu, lebo všetko bolo dopredu našité na Slošára. Ak by obsadili miesto riaditeľa na základe poverenia, nikto by s tým nemohol nič robiť. Ale tváriť sa, že všetko bolo s kostolným poriadkom a pritom to bolo dopredu narafičené s jasným výsledkom, ktorý nemohol nikto z iných uchádzačov ovplyvniť, to je iba výsmech ľudom.

Zodpovednosť za túto frašku nesie v prvom rade ex primátorka Serafína Ostrihoňová, ktorá tento exes posvätila „trojjedinému“ (prednosta, riaditeľ záhradníckych a technických služieb) Slošárovi. Otázne teraz je, ako sa k celej veci postaví Marta Balážová, ktorá bola k dnešnému dňu ex primátorkou držaná v hrsti. Buď sa konečne zobudí a začne aj niečo prospešné robiť alebo sa bude aj naďalej tíško a ustráchane prizerať ako sa Zlaté Moravce prepadajú do suterénu, tak ako to robila do teraz.

Sám som zvedavý ako to dopadne, čas ukáže, nechajme sa prekvapiť!

 

Politikom sa najviac trasú nohy z publicity, verejnej kontroly a nevôle ľudu, preto Vás prosím, zdieľajte tento článok a podporte ho svojím hlasom pod textom. Vaše konanie prispeje k sledovanosti jeho obsahu a tým aj k lepšej informovanosti ľudí žijúcich v našom meste.

Ak sa Vám moje články páčia, pridajte si našu facebookovskú stránku, kde sú všetky zverejňované. https://www.facebook.com/pages/ZMena/1493518910891751  Ďakujem.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.

SVET

Zomrela dedička L'Oréalu, najbohatšia žena sveta

Zásluhy Liliane Bettencourtovej sa ocitli v tieni afér.


Už ste čítali?