Paranormal Activity

Autor: Michal Cimmermann | 5.1.2016 o 21:38 | (upravené 24.4.2016 o 20:39) Karma článku: 7,59 | Prečítané:  2649x

Znalci strieborného plátna si budú názov článku spájať s hororovým príbehom z dielne hollywoodskych štúdií, v ktorom sa odohrávajú nevysvetliteľné javy.

Snáď mi to nebudú mať za zlé, že som si ho dovolil využiť v inom kontexte, v súvislosti s poslednými udalosťami, ktoré podobne ako tento film privolávajú u ľudí nočné mory a husiu kožu! 

Ale k veci!

Na jedenástom zasadnutí Mestského zastupiteľstva v Zlatých Moravciach,  konaného dňa 19. novembra 2015 radnica predložila návrh na zvýšenie dane z nehnuteľnosti na rok 2016 o 15 %. Dôvodom je zlá finančná situácia Zlatých Moraviec, čo je neodškriepiteľný fakt. Návrh bol odsúhlasený väčšinou poslancov, takže si občania opäť siahnu hlbšie do vrecka.

Hlasovanie vyvolalo vášne. Samotná zastupujúca poslankyňa Marta Balážová uviedla cit.: V posledných dňoch sa obrátilo na mňa naozaj množstvo občanov s tým, že vyjadrili znepokojenie a nejaký ten nesúhlas s navyšovaním týchto daní. Sme v nejakom tom provizóriu a v podstate ja viem, že   finančná situácia je kritická, no ono v prvom rade treba hľadať nejaké tie rezervy vo vnútri“. 

Rovnako ako na zastupiteľstve, kde som hlasoval proti predmetnému návrhu, ani teraz nesúhlasím so zvyšovaním daní, pretože najprv treba robiť úsporné opatrenia, zefektívniť fungovanie radnice, na ktorú sa minie polovica mestského rozpočtu, urobiť všetko pre získanie eurofondov, v ktorých mesto dosahuje nulovú úspešnosť a až potom, ak je to nevyhnutné, možno pristúpiť k zvyšovaniu daní.

Domnievam sa, že v samospráve nemôže existovať prezamestnanosť, stratové podniky a podozrivé verejné obstarávania, mesto musí začať fungovať v plusových číslach aj za cenu nepopulárnych  tvrdých opatrení, pretože takto hrozí, že sa verejné peniaze opäť stratia a nerieši sa podstata veci, t. j. prečo sú podniky v mínusových číslach, keď v rukách súkromníka by tvorili zisk.

S odstupom času som veľmi rád, že som na zastupiteľstve vyjadril svoj nesúhlasný názor a nehlasoval! Ale ďalej sa nebudem rozpisovať, nechajme hovoriť čísla a pochopíte, že slová sú tu zbytočné!

Nasledujúce sumy najlepšie ukážu aké „nevysvetliteľné ozdravné opatrenia“ vo forme odmien spravila radnica po zvýšení dane z nehnuteľnosti.

Podotýkam, že tieto informácie nie sú verejne dostupne, poslanec a ani občan sa o nich nedozvie a čo sa týka presných čísiel, možno ich zistiť iba na základe žiadosti v zmysle zákona č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám.

Dňa 14.12.2015 som mestu Zlaté Moravce elektronicky odoslal moju žiadosť o sprístupnenie informácie, týkajúcej sa vyplatených odmien zamestnancom mestského úradu za rok 2015.

Odpoveď: Výška vyplatených odmien bez mesiaca december 2015 je 45.097 € čo znamená, že konečná suma môže byť ešte vyššia.

Celková výška odmien vyplatených v roku 2015

Dňa 16. 12. 2015 som zaslal interpeláciu poslanca s textom „Prosím o uvedenie výšky miezd a odmien pre vedúcich zamestnancov mestského úradu mesta Zlaté Moravce vrátane prednostu mestského úradu a náčelníka mestskej polície za rok 2015“.

Odpoveď k otázke výšky odmien:        

Vedúci oddelenia miestnych daní a vymáhanie pohľadávok – 2000 €

Vedúci oddelenia financií a rozpočtu – 2500 €

Vedúci oddelenia vnútornej správy a služieb občanom – 2100 €

Vedúci oddelenia pre správu majetku mesta – 2100 €

Vedúci oddelenia projektov a propagácie mesta – 600 €

Vedúci oddelenia investičnej výstavby a hospodárskej činnosti – 1000 €

Tu upozorňujem, že ide o jednu osobu Náčelník MsP – 3300 €, Prednosta – 3025 €

Odpoveď k otázke výšky miezd:       

Vedúci oddelenia miestnych daní a vymáhanie pohľadávok  funkčný plat – 1308 €

Vedúci oddelenia financií a rozpočtu funkčný plat – 1700 €

Vedúci oddelenia vnútornej správy a služieb občanom funkčný plat – 1057 €

Vedúci oddelenia pre správu majetku mesta funkčný plat – 1119,50 €

Vedúci oddelenia projektov a propagácie mesta funkčný plat – 1007,50 €

Vedúci oddelenia investičnej výstavby a hospodárskej činnosti funkčný plat – 1402,50 €

Náčelník MsP – 1502,50 €

Prednosta – v súčasnosti poverený prednosta mestského úradu nepoberá za výkon činnosť funkčný plat, ale je mu vyplatená odmena za výkon činnosti prednosti vo výške 975 €, ktorá je súčasťou vyplatených odmien.

 

 

Ešte si však neodpustím položiť rečnícku otázku. Pýtam sa, ako je možné, že radnica škrtá každoročne mestským podnikom vytvárajúcim dlhy, zrušila terénnu sociálnu prácu, nerozdeľuje dotácie pre občianske združenia, desaťročia neinvestuje do svojho chátrajúceho majetku, dostatočne neudržiava miestne komunikácie, úplne ignoruje mestské časti Prílepy a Chyzerovce, ktoré rovnako prispievajú do mestskej kasy?

Odpoveď je celkom jednoduchá, radnica žije sama pre seba a nie pre ľudí, ktorí ju živia svojimi daňami.   

Všetky uvedené informácie možno overiť rovnakým spôsobom, a to na základe žiadosti v zmysle zákona č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám.

Pre uľahčenie pripájam vzor žiadosti:

 

Fyzická osoba:    meno, priezvisko, titul, adresa trvalého bydliska alebo prechodného bydliska – ulica, číslo, mesto, PSČ, príp. telefón, e-mail

Právnická osoba: názov alebo obchodné meno, adresa sídla alebo miesta podnikania, príp. telefón, e-mail

 

Označenie povinnej osoby – úradu:

názov, sídlo (ulica, číslo, mesto PSČ)

 

 Vec: Žiadosť o sprístupnenie informácie

Podľa zákona č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám a o zmene a doplnení niektorých zákonov v platnom znení ( ďalej v texte iba zákona ) Vás žiadam ako povinnú osobu (§ 2 ods. 2 zákona) o sprístupnenie informácie týkajúcej sa vyplatených odmien vedúcich zamestnancov mestského úradu za rok 2015. (menovite prednostu, jednotlivých vedúcich oddelení a Náčelníka MsP) a výšky mzdy vedúcich zamestnancov mestského úradu za rok 2015. (menovite prednostu, jednotlivých vedúcich oddelení a Náčelníka MsP).

Ako žiadateľ žiadam o sprístupnenie požadovanej informácie elektronickou poštou na emailovú adresu ................... v zákonom stanovenej lehote.

 

V ..................... dňa ....................... (Dátum a miesto spísania žiadosti)

 

                                                                                 .................................................

                                                                                         Podpis (žiadateľa)

 

Politikom sa najviac trasú nohy z publicity, verejnej kontroly a nevôle ľudu, a preto Vás prosím, zdieľajte tento článok a podporte ho svojím hlasom pod textom. Vaše konanie prispeje k sledovanosti jeho obsahu a tým aj k lepšej informovanosti ľudí žijúcich v našom meste.

Ak sa Vám moje články páčia, pridajte si našu facebookovskú stránku, kde sú všetky zverejňované. https://www.facebook.com/pages/ZMena/1493518910891751 Ďakujem.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.

SVET

Zomrela dedička L'Oréalu, najbohatšia žena sveta

Zásluhy Liliane Bettencourtovej sa ocitli v tieni afér.


Už ste čítali?