Zlatomoravské Kocúrkovo alebo ako sa nedodržiava legislatívny postup

Autor: Michal Cimmermann | 21.3.2016 o 6:41 | (upravené 25.3.2016 o 15:32) Karma článku: 4,12 | Prečítané:  1288x

Asi viacerí sme sa stretli s arogantným úradníkom alebo politikom, ktorý sa tvári ako pán veľkomožný.

Keď niečo potrebujeme vybaviť na mestskom úrade, tak sme vystavení na milosť alebo nemilosť primátora a jeho ľudí. Ak nemáme známosti, nie sme bohatí oligarchovia, finančníci alebo stranícky papaláši, tak nám zákony v mnohých prípadoch nepomôžu. Preto jediný, kto môže na úrovni mestskej samosprávy ochrániť naše záujmy a práva, je spravodlivý primátor.

Naši čelní predstavitelia si totiž za tie roky zvykli, že pre nich zákony neplatia. Aj keď to nie je na slovenské pomery nič výnimočné, tento prípad je priam ukážkový. Ide o nedávne porušenie legislatívneho procesu na úrovni samosprávy mesta Zlaté Moravce, ktoré zrežírovala dvojica prednosta - náčelník Takáč a viceprimátorka Balážová.

Začiatkom marca (3.3.2016) sme mali posledné zastupiteľstvo. Na jeho zasadnutí sme schválili viacero uznesení a medzi nim aj Štatút mesta a Zásady informovanosti občanov. O pár dní som sa zhodou okolností zastavil na mestskom úrade, kde mi poverený prednosta z nevôľou prezradil, že dve spomínané uznesenia neboli podpísané.   

Musím povedať, že som iné ani nečakal. V tomto prípade sa nič hrozné nestalo, pretože nepodpísanie uznesenia je prejavom systému checks – and – balances zo strany primátora voči mestskému zastupiteľstvu. Ak sa viceprimátorka Balážová domnievala, že uznesenia odporujú zákonu alebo sú pre obec zjavne nevýhodné, tak prosím, použila svoje zákonné (sistačné) právo a jednoducho ho nepodpísala do 10 dní od jeho schválenia.  

Do tejto chvíle je celý postup OK a nemal by som s ním žiaden problém. ALE, nepodpísaním celý legislatívny proces pre mesto nekončí, automaticky tu vzniká zákonná povinnosť viceprimátorky informovať o svojom postupe mestské zastupiteľstvo v lehote 10 dní od schválenia uznesenia.

Pre vysvetlenie, dodržanie celého legislatívneho postupu je veľmi dôležité najmä preto, aby mestské zastupiteľstvo mohlo včas uplatniť svoje právo podľa § 13 ods. 8.

(8) Ak bol výkon uznesenia obecného zastupiteľstva podľa odseku 6 pozastavený, môže obecné zastupiteľstvo toto uznesenie trojpätinovou väčšinou hlasov všetkých poslancov potvrdiť; ak obecné zastupiteľstvo uznesenie nepotvrdí do dvoch mesiacov od jeho schválenia, uznesenie stráca platnosť. Výkon potvrdeného uznesenia starosta nemôže pozastaviť.

Čo hovorí zákon?

Zákon jednoznačne určuje, že pani viceprimátorka je povinná prerokovať uznesenie pred pozastavením jeho výkonu v obecnej rade. V prípade ak ju mesto nemá zriadenú, musí ho prerokovať s poslancami mestského zastupiteľstva. Prerokovanie môže mať akúkoľvek formu. Obecná rada, v našom prípade poslanci mestského zastupiteľstva, by mali v tejto veci prijať samostatné uznesenie.

Toto uznesenie viceprimátorku síce právne nezaväzuje, ale zmyslom prerokovania je, že v mnohých prípadoch môže viesť k ujasneniu si postojov k problému. Ďalej treba dodať, že podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám je nutné na úradnej tabuli zverejniť aj uznesenie napadnuté mestom, čo sa samozrejme nestalo.

Spolu s uznesením sa musí zverejniť aj právne a logické zdôvodnenie viceprimátorky Balážovej, z ktorého jasne vyplývajú dôvody zjavnej nevýhodnosti resp. porušenia zákona prijatím takéhoto uznesenia pre mesto.

Je pravdou, že v súčasnosti mesto nemá zriadenú obecnú radu, ale to neznamená, že viceprimátorka nemusí žiadnym spôsobom informovať poslancov a dodržiavať zákonom stanovený postup legislatívny postup na  úrovni obecnej samosprávy, pretože ten naďalej zostáva rovnaký, len s tým rozdielom, že činnosť obecnej rady nahrádzajú všetci poslanci mestského zastupiteľstva.

Memento

Do dnešného dňa uplynulo od zastupiteľstva viac ako 23 dní a nič z uvedeného procesu sa nestalo, aj napriek opakovaným urgenciám zo strany poslancov. V tomto prípade nejde o veľa. Ale ak sa pozrieme do nedávnej minulosti, nájdeme príklad porušenia zákonného postupu, na základe ktorého vnikla pre mesto vážna škoda. Hovorím o Tekovskej bytovke, kde nebolo podpísané uznesenie, vďaka ktorému Mesto Zlaté Moravce muselo vrátiť peniaze na jej výstavu a následne predať polikliniku.

Ak sa nechceme každé ráno budiť s pocitom, že sa mesto ocitne v rovnakej pozícii, musíme takémuto konaniu vystaviť STOPku. V opačnom prípade je len otázkou času, kedy podobné arogantné správanie opätovne negatívne ovplyvní naše mesto.

Politikom sa najviac trasú nohy z publicity, verejnej kontroly a nevôle ľudu, a preto Vás prosím, zdieľajte tento článok a podporte ho svojím hlasom pod textom. Vaše konanie prispeje k sledovanosti jeho obsahu a tým aj k lepšej informovanosti ľudí žijúcich v našom meste.

Ak sa Vám moje články páčia, pridajte si našu facebookovskú stránku, kde sú všetky zverejňované. https://www.facebook.com/pages/ZMena/1493518910891751 Ďakujem.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf UNB: Hnevá ma zlý prístup zdravotníkov k pacientom

Mnohé izby budú dvojlôžkové. So samostatným sociálnym zariadením a so sprchou, vraví šéf UNB.

ŠPECIÁLNE DOBRÉ RÁNO

Špeciálne Dobré ráno: Kto na Slovensku kradne európske peniaze

Z diskusie Za slušné eurofondy.


Už ste čítali?