Chybička "se vloudila"

Autor: Michal Cimmermann | 29.3.2016 o 6:05 | (upravené 29.3.2016 o 9:12) Karma článku: 4,14 | Prečítané:  1239x

Už som si pomaly zvykol na skutočnosť, že počas výkonu poslaneckého mandátu sa o dôležitých veciach dozvedám od bežných občanov a až potom sa dopátram k presným informáciám na mestskom úrade.

V dnešnom príspevku sa nebudem veľmi rozpisovať či vyjadrovať svoje osobné názory, pretože na vzniknutú situáciu už naozaj nemám slov a radšej nechám hovoriť fakty, z ktorých si môžete urobiť svoj vlastný úsudok.

Ti, ktorí sa zaujímate o dianie v našej samospráve, si určite spomínate na obohratú pesničku s názvom Záhradnícke služby a ich dlhy. Od začiatku volebného obdobia sme bojovali za ich zrušenie, pretože dovtedy neustále vytvárali záväzky (250 157,72 €), daňový úrad viedol exekúcie za neuhradené dane vo výške (83 480,32 €) a s kosením si tiež ťažkú hlavu nerobili.

Na 12. Zasadnutí Mestského zastupiteľstva, ktoré sa konalo 17. decembra 2015, bol konečne predložený z mesta návrh uznesenia  na zrušenie mestskej príspevkovej organizácie Záhradnícke služby mesta Zlaté Moravce (mat. č.3-12MZ-2015).

Hlasovanie prebehlo bez akýchkoľvek problémov, za zrušenie bolo 14 poslancov zo 17. Na základe tejto prejavenej vôle, Záhradnícke služby zanikli ku dňu 31.12.2015 bez právneho nástupcu, pričom všetok majetok, všetky práva a povinnosti, všetky pohľadávky a záväzky, prechádzali dňom jej zrušenia na zriaďovateľa – Mesto Zlaté Moravce.

Vzhľadom na dlhovú zaťaženosť nebolo možné zlúčenie resp. splynutie s iným podnikom, ktorý by musel prevziať všetky dlhy, čo by bolo pre neho likvidačné.

Okrem tohto však s účinnosťou od 1.1.2016 prešiel majetok zo správy ZS (ten, ktorý sa k 31.12.2015 odobral Záhradníckym službám) do správy príspevkovej organizácie Technické služby mesta Zlaté Moravce, ktoré odvtedy až po súčasnosť  vykonávajú prevažnú činnosť za zrušené Záhradnícke služby.

K pointe veci

Ako som už napísal, všetky práva a povinnosti, pohľadávky či záväzky zostali na meste, ktoré bolo zriaďovateľom ZS. Činnosť podniku a jeho a majetok prešiel na Technické služby. Ale čo zamestnanci? Na nich sa na meste akosi zabudlo, a tu je práve ten kameň úrazu.

Všetci 14 bývalí zamestnanci ZS podpísali dohodu o ukončení pracovného pomeru k 31.12. 2015 a následne 12 z nich nastúpili do nového pracovného pomeru v Technických službách s dátumom nástupu od 01.01.2016.

Navonok sa celá operácia zdá fajn, bez komplikácií, ale nie je to celkom tak. Pretože podľa právnej úpravy zákonníka práce účinnej od 1.1. 2013, zamestnancovi patrí odstupné, ak sú splnené dve podmienky, ktoré sa týkajú spôsobu a dôvodu skončenia pracovného pomeru,  a to :

pracovný pomer sa skončí dohodou o skončení pracovného pomeru a dôvodom skončenia pracovného pomeru sú dôvody uvedené v § 63 ods. 1 písm. a) ZP (t. j. zrušenie alebo premiestnenie zamestnávateľa alebo jeho časti)

Vzniknutá výška odstupného je rôzna, závisí od dĺžky trvania pracovného pomeru a priemerného mesačného zárobku zamestnanca.

V našom prípade malo 6 zamestnancov odpracovaných 20 rokov, čiže majú nárok na päťnásobok ich priemerného mesačného zárobku a to aj napriek tomu, že plynulo prešli do Technických služieb  bez toho, aby boli čo i len jeden deň nezamestnaní.

Kde nastalo pochybenie

Vedenie mesta v procese rušenia podniku zanedbalo svoju povinnosť (vid. Dôvodová správa) a tým nám vystavilo účet v hodnote cca 60 000 € (odstupné, preplatenie nevyčerpanej dovolenky), za ktorý musíme všetci zaplatiť. Neovládalo totiž triviálny postup, ktorí používajú všetci personalisti pracujúci vo väčších spoločnostiach v prípade, ak presúvajú zamestnancov z jednej firmy do druhej v rámci štruktúry.

Situáciu pritom mohli hravo vyriešiť uzatvorením dohody o prevode práv a povinností. V tomto prípade pracovný pomer nekončí, ale prechádza na preberajúcu spoločnosť (v našom prípade Technické služby) spolu s nárokmi na nevyčerpanú dovolenku. Mimochodom na túto skutočnosť  upozorňovali viacerí poslanci počas celej prípravy na zrušenie ZS, pričom bolo jasné,  že táto skutočnosť je na zodpovednosti mesta.

Žiaľ, nestalo sa tak a opäť namiesto opraveného chodníka alebo štyroch úplne nových detských ihrísk vyhodíme 60 tis. eur von oknom. 

     A koho je to zodpovednosť ???  To je rečnícka otázka na ktorú si musíte odpovedať sami.

 

Politikom sa najviac trasú nohy z publicity, verejnej kontroly a nevôle ľudu, a preto Vás prosím, zdieľajte tento článok a podporte ho svojím hlasom pod textom. Vaše konanie prispeje k sledovanosti jeho obsahu a tým aj k lepšej informovanosti ľudí žijúcich v našom meste.

Ak sa Vám moje články páčia, pridajte si našu facebookovskú stránku, kde sú všetky zverejňované. https://www.facebook.com/pages/ZMena/1493518910891751 Ďakujem.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf UNB: Hnevá ma zlý prístup zdravotníkov k pacientom

Mnohé izby budú dvojlôžkové. So samostatným sociálnym zariadením a so sprchou, vraví šéf UNB.

ŠPECIÁLNE DOBRÉ RÁNO

Špeciálne Dobré ráno: Kto na Slovensku kradne európske peniaze

Z diskusie Za slušné eurofondy.


Už ste čítali?