Zlaté Moravce čaká parkovací kolaps vďaka nečinnosti Mestského úradu

Autor: Michal Cimmermann | 23.1.2017 o 13:46 | (upravené 25.7.2017 o 10:20) Karma článku: 2,52 | Prečítané:  838x

Všetky slovenské mestá skúšajú rôzne riešenia problému s parkovaním. Zatiaľ bez väčšieho úspechu. Mesto Zlaté Moravce je asi jedinou samosprávou, ktorá tento problém úplne ignoruje.

Poznáte ten pocit, keď večer dorazíte domov a po celodennej práci si chcete čo najskôr oddýchnuť v pohodlí svojho domova, no z posledných síl sa márne snažíte nájsť miesto na parkovanie v blízkosti vášho obydlia? Aj vy patríte medzi tých, ktorí chcú mať svoje vozidlo pod kontrolou a preto v zúfalstve krúžite okolo svojho bytového domu v nádeji, že sa vám podarí zaparkovať čo najbližšie? Niekedy sa na vás šťastie usmeje, inokedy sa musíte uspokojiť s parkovaním ďalej od domu, alebo riskovať zakázanú zónu.

Problémy s parkovaním hlásia vodiči z mestských sídlisk 1. mája, Žitava a Zlatňanka. A tiež majitelia prevádzok na Župnej ulici, pre ktorých je to už v ranných hodinách neriešiteľný problém.

Starosti s nárastom áut začali v deväťdesiatych rokoch, kedy sa v našich hlavách objavil porevolučný syndróm ústavného práva na auto. Ľudia postupne prestali chodiť pešo a verejnou dopravou, čo išlo ruka v ruke so zanedbaním plánovania v oblasti dopravy.

Väčšina súčasných problémov kolabujúcej dopravy začína v parkovaní. Veľké množstvo áut zaberá verejné priestranstvo, ktoré by sme vedeli využiť oveľa lepšie. Najväčšou matematickou a fyzikálnou pravdou, ktorá platí pre všetky mestá je, že čím viac parkovacích miest existuje, o to viac áut do mesta prichádza a o to väčšie kolóny sa v ňom tvoria.

K tomu prirátajme exhaláty, hluk, prach a autá zaparkované na chodníkoch, trávnikoch a na zastávkach. Pár rokov dozadu, by zrejme ešte stačili menšie vylepšenia, dnes sú už potrebné radikálne opatrenia, ktoré určite nebudú pre časť verejnosti populárne. Preto sa radnici do toho vôbec nechce.

No priznajme si, že Zlaté Moravce sú jediným mestom, v ktorom nie je žiadna parkovacia politika, čím prichádzame o veľké množstvo finančných zdrojov, ktoré by sme vedeli využiť na udržiavanie a následné budovanie dopravnej infraštruktúry. Ako však začať? Existuje viacero riešení, ktoré môžu zabrániť dopravnému kolapsu v meste.

Spoplatnenie širšieho centra Zlatých Moraviec

Najväčší problém s parkovaním je v centre počas pracovných dní od 7. do 16. hodiny, teda v čase, keď sú otvorené úrady a obchody. Väčšinu odstavných plôch blokujú osem hodín ľudia, ktorí tu pracujú. Spoplatnenie parkovania by to malo obmedziť. Cena za prvú hodinu odstavenia vozidla sa môže stanoviť na 20 centov, každá ďalšia hodina môže stáť 70 centov a platilo by sa tým najjednoduchším spôsobom, prostredníctvom sms správ.

Za hodinu sa dá v meste veľa vybaviť. Pokiaľ by sa však niekto zdržal, desať minút pred koncom zaplateného času za parkovanie mu bude doručená upozorňujúca sms. Pokiaľ by niekomu úhrada cez „esemesky“ nevyhovovala, mohol by si zakúpiť jednorázovú kartu v novinovom stánku.

Rezidentské karty

Obyvatelia, ktorí majú trvalý pobyt v Zlatých Moravciach, by mohli parkovať v centre neobmedzene, ak by si zakúpili celoročnú kartu, ktorá by mohla stáť 30 Eur. Za ďalšie auto v rodine by sa samozrejme platilo o niečo viac. Rezidentské karty by si za vyšší poplatok mali možnosť zakúpiť aj firmy.

Prenájom parkovacích miest

Problém s parkovaním poznajú obyvatelia takmer všetkých starších sídlisk v krajine. Socialistickí architekti ani pri najveľkorysejšom plánovaní nepočítali s rozmachom motorizmu, ktorý prišiel po revolúcii.

Čiastočným riešením v tejto lokalite môže byť vyhradené spoplatnené parkovanie, ktoré by sa prideľovalo na dobu neurčitú, prípadne na čas, ktorý si určí žiadateľ. Napríklad, na štyri zimné mesiace, alebo päť rokov. Práve tento spôsobom parkovania má vo všetkých samosprávach stúpajúci trend.

Jednosmerky

Parkovanie, teda státie, ale i zastavenie v jednosmerných uliciach, je dovolené vpravo i vľavo – rovnobežne a čo najbližšie k okraju cesty. Z toho dôvodu je toto riešenie vhodné práve v lokalitách, v ktorom je väčšie množstvo áut.

Vybudovanie záchytného parkoviska

Záchytné parkovisko na okraji mesta by malo slúžiť vodičom, ktorí nie sú zo Zlatých Moraviec. Malo by mať dostupnú cenu (napríklad 3 € na deň), súčasťou ktorej by bol aj lístok na MHD.

Vytvorenie fondu parkovania

Príjmy z parkovania by sa vracali späť do systému, aby sa mohli postupne vytvárať ďalšie parkovacie miesta, opravovať cesty, chodníky, či budovať nové cyklotrasy.

Na to, aby tento systém fungoval, musí mať Mestská polícia rozviazané ruky a disponovať modernými technologickými zariadeniami, vďaka ktorým by dokázala skontrolovať potrebné množstvo motorových vozidiel, ktoré porušujú pravidlá cestnej premávky.

Z parkovacej politiky sa stal pre radnicu strašiak. Dokonca v tejto oblasti nerealizuje a nerešpektuje ani platné uznesenie Mestského zastupiteľstva z 30. júna 2016.

http://nasanitra.sme.sk/c/20213101/za-parkovanie-v-centre-mesta-budeme-platit-uz-v-tomto-roku.html

Dôvod je veľmi jednoduchý, mnohí obyvatelia vnímajú túto snahu len ako nástroj na vyťahovanie peňazí. No nie je to tak. Regulované parkovanie je perspektívne aj pre užívateľov vozidiel, ktorí chcú mať zabezpečené parkovanie v lokalite svojho bydliska (rezidenti budú uprednostnení).

Miesta vyhradené pre krátkodobé parkovanie v blízkosti úradných inštitúcií, by mali byť rovnako pre všetkých obyvateľov iba odľahčením. Ak samospráva vybuduje záchytné parkovisko, cesty budú prázdnejšie a prejazd mestom bude plynulejší. Nehovoriac o tom, že budeme dýchať čistejší vzduch, v meste bude menej hluku a prachu a pre chodcov sa stanú ulice oveľa bezpečnejšie.

Situácia v zlatomoraveckom parkovaní je v súčasnej dobe taká katastrofálna, že neznesie žiadny odklad - je to anarchia, ktorá škodí úplne všetkým. Preto by mala radnica konať okamžite a nie až o rok, alebo v budúcnosti. Je úplne jasné, že sa jej do toho nechce, pretože už čoskoro budú nové voľby.

Politikom sa najviac trasú nohy z publicity, verejnej kontroly a nevôle ľudu, a preto Vás prosím, zdieľajte tento článok a podporte ho svojím hlasom pod textom. Vaše konanie prispeje k sledovanosti jeho obsahu a tým aj k lepšej informovanosti ľudí žijúcich v našom meste.

Ak sa Vám moje články páčia, pridajte si našu facebookovskú stránku, kde sú všetky zverejňované. https://www.facebook.com/pages/ZMena/1493518910891751 Ďakujem.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf UNB: Hnevá ma zlý prístup zdravotníkov k pacientom

Mnohé izby budú dvojlôžkové. So samostatným sociálnym zariadením a so sprchou, vraví šéf UNB.

ŠPECIÁLNE DOBRÉ RÁNO

Špeciálne Dobré ráno: Kto na Slovensku kradne európske peniaze

Z diskusie Za slušné eurofondy.


Už ste čítali?