Cesty ako sklo

Autor: Michal Cimmermann | 4.2.2017 o 14:23 | (upravené 25.7.2017 o 10:20) Karma článku: 2,65 | Prečítané:  643x

Určite ste si všimli, že chodníky v Zlatých Moravciach miestami pokrýva súvislá ľadová pokrývka, ktorá spôsobuje problémy.

Kráčať po takomto zrkadle si vyžaduje veľkú dávku opatrnosti a aj skúseností krasokorčuliara. V týchto podmienkach je nebezpečenstvo pošmyknutia obrovské. Doslova ste len krok od vážneho úrazu.

Približne pred rokom sa môj kamarát pošmykol na schodoch pred vlastných vchodom do paneláka a narazil si bedrový kĺb. Toto nevinné zranenie bolo veľmi bolestivé. Jeho problémy sa znásobili aj tým, že bol vyradený z pracovného kolobehu, nakoľko si jeho profesijné zaradenie vyžadovalo veľa pohybu. Keďže musel niekoľko dní zostať doma, vznikol mu nárok na náhradu škody spôsobenej úrazom, ktorý sa mu stal.

Nešťastie by sa nestalo, ak by osoba, ktorá je zodpovedná za stav chodníka, zobrala svoju úlohu vážne. V tomto prípade to bol správca vlastníkov bytov, ktorý mal udržiavať chodník a schody bez snehu a ľadu.

Podobné situácie sú na dennom poriadku po celom Slovensku, nielen v Zlatých Moravciach. A je len na škodu občana, že sa v zložitom svete zodpovedností nevie orientovať.

Kto je zodpovedný za stav chodníkov? Ako postupovať pri úraze a kto vám zaplatí škodu?

Zo zákona o cestnej komunikácii vyplýva povinnosť starať sa o cestné komunikácie, ale aj o chodníky.  Viaceré mestá sa k tejto problematike bližšie vyjadrujú vo svojich všeobecných záväzných nariadeniach, žiaľ naše mesto v tento oblasti zaspalo.

Za priľahlé komunikácie – chodníky, sú zodpovední správcovia priľahlých nehnuteľností. Samozrejme nemusí ísť len o súkromné osoby. Množstvo pozemných komunikácií spravujú mestá a tie majú rovnaké povinnosti. Nie všetky obce však dodržujú tieto pravidlá a tak je možné od nich žiadať náhradu škody.

Rovnako musíme spomenúť objektívnu zodpovednosť. Poviete si, ja predsa chodník odhrabávam, mne nič nehrozí. To je však omyl. Nemusíte totiž škodu zaviniť, aby ste za ňu boli zodpovedný. Odhrniete chodník, alebo dáte preč sneh zo strechy, stále ste za svoj majetok zodpovedný. Keď sa na suchom a odhrnutom chodníku potkne cudzí človek, aj v tomto prípade má právo od Vás škodu vymáhať.

Zároveň treba dodať, že pri posudzovaní veci sa zohľadňuje aj to, či k úrazu nedošlo aj vinou poškodeného, napr. nevhodnou obuvou.

Ešte pár riadkov k zodpovednosti:

- za údržbu je zodpovedný správca (obec, mesto tel.: 037/6923923) alebo vlastník priľahlej nehnuteľnosti

- za škodu, ktorá vám vznikne na komunikáciách pre chodcov, zodpovedá obec

- ak správca komunikácie preukáže, že nebolo možné odstrániť nedostatky na komunikácii pre chodcov, alebo na ne upozorniť, zbavuje sa zodpovednosti za prípadnú škodu

- v rodinnom dome máte povinnosť odhrnúť sneh z chodníka pred vašim domom i v jeho blízkom okolí

- za zastávky verejnej dopravy sú zodpovedné najmä dopravné podniky, obce a mestá

- kontrolu odhrnutých ciest a chodníkov kontroluje Mestská polícia a sťažnosti môžu hlásiť aj občania 

Ako môžete postupovať pri úraze?

- odfoťte si lokalitu, kde sa vám stal úraz, aby bolo zreteľne vidno, že chodník nebol udržiavaný

- zavolajte Mestskú políciu (tel.: 159) a ak sú v okolí svedkovia, spíšte záznam

- navštívte lekára, ktorý vám napíše lekársku správu potrebnú pre poisťovňu

- kontaktujte správcu komunikácie, prípadne vlastníka priľahlej nehnuteľnosti

- nahláste udalosť poisťovni

Kto Vám zaplatí škodu?

- v prípade úrazu, môžete vymáhať škodu od správcu komunikácie, prípadne od majiteľa pozemku

- ak má subjekt, ktorý sa mal o chodník starať, uzatvorené poistenie, škodu vyplatí z tohto poistenia, ak nemá, musí škodu uhradiť z vlastných zdrojov

- ak subjekt odmietne zaplatiť, môžete sa obrátiť na súd

V Českej republike bola tzv. chodníkovou novelou zákona o pozemných komunikáciách (cestný zákon) v roku 2009 prenesená zodpovednosť za stav chodníkov z majiteľov priľahlých pozemkov priamo na vlastníkov chodníkov, teda väčšinou mestá a obce. Ako by sa k podobnému návrhu postavila slovenská verejnosť?

Po skúsenosti z ČR je zrejmé, že mestá a obce buď nemajú na zabezpečenie novej povinnosti peniaze alebo čas, prípadne v dôsledku kombinácie obidvoch faktorov nie je čistenie chodníkov zabezpečované. V dôsledku toho sa úmerne zvyšuje riziko úrazu osôb. V každom prípade rovnaká zmena zákona ako v ČR by rozhodne mala negatívny vplyv na rozpočty jednotlivých miest a obcí, ktoré by museli vynakladať na udržiavanie čistoty finančné prostriedky obyvateľov mesta.

Treba sa zamyslieť nad tým, či je správne, aby zodpovednosť za prípadnú škodu niesol vlastník priľahlého pozemku, alebo je treba zodpovednosť preniesť na vlastníka chodníka. Rovnako ako pri riešení každého právneho problému treba aj pri tomto uvažovať v prvom rade nad hodnotami, ktoré chceme chrániť a z hodnotového hľadiska k právnemu problému aj zaujať stanovisko.

 

V prípade úrazu treba konať. Ako príklad Vám môže slúžiť muž, ktorý vysúdil milión korún za to, že sa zranil na neupravenom chodníku v pražských Hlubočepích. 

https://www.facebook.com/CT24.cz/videos/10155082514269009/?__mref=message_bubble

 

Ak sa Vám moje články páčia, pridajte si našu facebookovskú stránku, kde sú všetky zverejnené. https://www.facebook.com/ZMena-1493518910891751/ Ďakujem

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf UNB: Hnevá ma zlý prístup zdravotníkov k pacientom

Mnohé izby budú dvojlôžkové. So samostatným sociálnym zariadením a so sprchou, vraví šéf UNB.

ŠPECIÁLNE DOBRÉ RÁNO

Špeciálne Dobré ráno: Kto na Slovensku kradne európske peniaze

Z diskusie Za slušné eurofondy.


Už ste čítali?