Mestský majetok v polčase rozpadu

Autor: Michal Cimmermann | 14.6.2017 o 7:04 | (upravené 9.2.2018 o 10:59) Karma článku: 3,48 | Prečítané:  1274x

Keď chátra pamiatka, je to zlé pre kultúru. Keď chátra nákupný dom v centre mesta, je to zlé pre obchod. Keď chátrajú všetky mestské budovy, je to zle nie len pre obyvateľov, ale aj pre celkový rozvoj mesta.

Mesto Zlaté Moravce trpí dlhodobou stagnáciou v oblasti investičnej výstavby, kultúry, spoločenského života, ale hlavne myslenia, zmýšľania, plánovania ľudí, ktorí boli v minulosti v jeho vedení. Inak povedané, bežný slovenský príbeh.

Mestské budovy boli dlhodobo bez údržby nechané napospas nájomníkom a zubu času. Všetky finančné prostriedky z prenájmov tiekli jednosmerne do mestskej pokladnice, kde sa vždy záhadne stratili.

Lastovičkou bol iba rok 2013, kedy sa 50 % finančných prostriedkov vrátilo spať do opráv dvoch mestských budov Centrum Žitava a Stredisko občianskej vybavenosti.

Zákon o majetku obci pritom hovorí, aj  hovoril, jasnou rečou. Orgány mesta sú povinné hospodáriť so svojim majetkom v prospech rozvoja mesta a jeho občanov, a ochrany a tvorby životného prostredia.

Každé jedno mesto na Slovensku je povinné svoj majetok zveľaďovať, chrániť, udržiavať a užívať. Chrániť ho pred poškodením, zničením, stratou alebo zneužitím a používať všetky právne prostriedky na jeho ochranu.

Zdá sa Vám, že by sa týmto ustanovením mesto riadilo ?

Ako z tejto situácie von? Veď podľa radnice nie sú peniaze na opravu alebo oprava nie je možná z iných dôvodov?

Domnievam sa, že jediným riešením je zastaviť tok peňazí do mestskej pokladnice. Celý nájom ponechať na oprávy a postupne začať s rekonštrukciami.

V súčasnosti iné riešenie nemáme (s výnimkou predaja). Dospeli sme do štádia, keď sa mestské budovy zatvárajú alebo sú v havarijnom stave. Ak sa budeme aj naďalej strachovať spraviť vážnejšie rozhodnutie naše „architektonické skvosty“ v dohľadnom čase svetlá budúcnosť nečaká.

 

Snáď si vážnosť situácie uvedomujú aj moji kolegovia, pretože bez ich podpory môj poslanecký návrh, ktorý plánujem predložiť do majetkovej komisie a zároveň zastupiteľstvu, nikdy neprejde.

Napísali o danej téme:

https://nasanitra.sme.sk/c/20563775/do-rizikovej-budovy-je-volny-vstup-hrozi-tu-vazne-poranenie.html#axzz4kX9p4egN

 

Politikom sa najviac trasú nohy z publicity, verejnej kontroly a nevôle ľudu, a preto Vás prosím, zdieľajte tento článok a podporte ho svojím hlasom pod textom. Vaše konanie prispeje k sledovanosti jeho obsahu a tým aj k lepšej informovanosti ľudí žijúcich v našom meste.

Ak sa Vám moje články páčia, pridajte si našu facebookovskú stránku, kde sú všetky zverejňované. https://www.facebook.com/pages/ZMena/1493518910891751 Ďakujem.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Od vraždy Kuciaka prešli dva mesiace, polícia stále tápe

Vyšetrovatelia avizujú, že verejnosť znova požiadajú o pomoc. Čo ich bude zaujímať, zatiaľ nepovedali.

KOMENTÁRE

Vražda Kuciaka bola generačnou udalosťou

Jednému človeku sa ani po 61 dňoch neskrivil vlas na hlave – vrahovi.

KULTÚRA

Bol utiahnutý, na pódiách trpel. Avicii nebol stvorený pre slávu

Po spolupráci s Madonnou mal dojem, že ju sklamal.


Už ste čítali?