Dobrá rada na nezaplatenie: Ako podať trestné oznámenie?

Autor: Michal Cimmermann | 4.7.2017 o 9:04 | (upravené 25.11.2017 o 14:07) Karma článku: 2,54 | Prečítané:  4201x

Boli ste poškodený trestným činom a neviete, akým spôsobom sa podáva trestné oznámenie? Podoba trestného oznámenia nezávisí na tom, pre aký trestný čin ho podávate.

Rovnako nie ste povinný kvalifikovať, o aký trestný čin ide, pretože policajt, prípadne prokurátor, posudzuje oznámenie podľa obsahu.  

Čo je však trestným činom? Je ním protiprávny čin, ak má znaky uvedené v Trestnom zákone. Podľa škodlivosti a závažnosti rozlišujeme trestné činy na prečiny a zločiny.

Aký je rozdiel medzi priestupkom a trestným činom?

Od trestných činov treba odlišovať priestupky, ktorých nebezpečnosť a závažnosť je v porovnaní s trestnými činmi nižšia. Podľa zákona priestupkom je konanie, ktoré porušuje alebo ohrozuje záujem spoločnosti a je za priestupok výslovne označené v zákone o priestupkoch alebo iných zákonoch.

Komu podať trestné oznámenie

Spáchanie trestného činu môžete oznámiť orgánom činným v trestnom konaní, ktorými sú policajt a prokurátor. Môžete tak urobiť na najbližšom policajnom oddelení alebo na okresnej prokuratúre. Treťou možnosťou je oznámenie na súde, a to ústne do zápisnice, ktoré súd následne pošle príslušnému prokurátorovi.

Trestné oznámenie možno podať písomne, ústne do zápisnice, telegraficky, telefaxom alebo elektronickými prostriedkami, napr. e-mailom.

Podať trestné oznámenie môže ktokoľvek

Trestné oznámenie nemusí podať iba poškodený alebo obeť trestného činu. Môže tak urobiť ktokoľvek, kto sa hodnoverným spôsobom dozvie o spáchaní trestného činu. Polícia je povinná prešetriť aj anonymný podnet, ak z neho vyplýva, že došlo k spáchaniu trestného činu. V prípade závažnejších trestných činov, za ktoré zákon ustanovuje trest odňatia slobody na najmenej desať rokov alebo niektorý z trestných činov korupcie, má ten, kto sa o ňom dozvedel,dokonca povinnosť, takýto trestný čin oznámiť. Inak sa môžete dopustiť trestného činu neoznámenia trestného činu, za ktorý vám hrozia až 3 roky vo väzení.

O trestnom oznámení sa musí rozhodnúť do 30 dní. Pokiaľ je dôvodné podozrenie, že došlo k spáchaniu trestného činu, bude začaté trestné stíhanie. Spolu so začatím trestného stíhania môže byť vznesené už aj obvinenie konkrétnej osoby. Policajt je následne povinný upovedomiť oznamovateľa, poškodeného a zároveň do 48 hodín doručiť uznesenie o začatí trestného stíhania prokurátorovi. 

Pozor na premlčanie trestného činu                                                                           

Možnosť začať trestné stíhanie proti páchateľovi trestného činu nie je možné neobmedzenú dobu, pretože plynutím času dochádza k znižovaniu nebezpečnosti spáchaného trestného činu alebo slabne i sila dôkazných prostriedkov.

Trestné oznámenie nemožno zobrať spať

V prípade, ak podáte trestné oznámenie, nemôžete ho zase „zobrať späť“. Orgány v trestnom konaní postupujú z úradnej povinnosti a sú povinné stíhať všetky trestné činy, o ktorých sa dozvedia. Z tohto dôvodu neprichádza do úvahy ani dohoda poškodeného s páchateľom, ktorej obsahom bude prehlásenie, že poškodený zoberie trestné oznámenie späť, s tým že mu páchateľ spôsobenú škodu nahradí.

Hrozia nejaké sankcie, ak o trestný čin nakoniec nepôjde

Orgány činné v trestnom konaní sú povinné poučovať o zodpovednosti za uvedenie vedome nepravdivých údajov. To znamená, že ak oznamovateľ úmyselne klamal, či uvádzal polopravdy, hrozí mu trestné stíhanie pre trestný čin krivého obvinenia a až päť rokov trestu odňatia slobody.

 

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho ďalej cez fb stránku podporte ho svojím hlasom pod textom. Ak máte nejaké doplňujúce otázky, napíšte mi ich do správy, prípadne do diskusie. 

fb stránkahttps://www.facebook.com/trestnyadvokatnitra/

web stránka: http://www.cimmermann.com/

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf UNB: Hnevá ma zlý prístup zdravotníkov k pacientom

Mnohé izby budú dvojlôžkové. So samostatným sociálnym zariadením a so sprchou, vraví šéf UNB.

ŠPECIÁLNE DOBRÉ RÁNO

Špeciálne Dobré ráno: Kto na Slovensku kradne európske peniaze

Z diskusie Za slušné eurofondy.


Už ste čítali?