reklama

Aké by bolo Rakúsko-Uhorsko v súčasnosti?

V roku 2018 uplynie celé storočie od rozpadu Rakúsko–Uhorskej monarchie, ktorej súčasťou bolo aj naše Slovensko.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Ak by sa obnovilo Rakúsko-Uhorsko, prvým následkom by bolo zlúčenie 14 štátov, ktoré by prišli o svoje územie, alebo o časť svojho územia (v prípade Slovenska by sa jeho celé územie pripojilo k monarchii), aby následne mohla vzniknúť monarchia v takej podobe ako ju poznáme. Rakúsko-Uhorsko by bolo vo poradí 39. štátom s najväčšou rozlohou, s veľkosťou porovnateľnou s Mjanmarskom v Ázii a po Rusku druhým najväčším štátom v Europe. 

Obrázok blogu

Rakúsko-Uhorská monarchia bola kedysi jedinečná tým, že mala dve hlavné mestá – Viedeň a Budapešť. Keďže tieto dve mestá by boli aj dnes dvomi najväčšími mestami v krajine (zároveň sú i dnes hlavnými mestami Rakúska a Maďarska) – je teda veľmi pravdepodobné, že by sa stali dvojicou hlavných miest aj zjednotenej monarchie. Medzi najväčšie mestá monarchie by patrili: Viedeň, Budapešť, Praha, Záhreb, Bratislava a Krakov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Napriek tomu, že na území Rakúsko-Uhorska sa v roku 1914 rozprávalo viacerými jazykmi, úradnými jazykmi boli len nemčina, maďarčina a latinčina. Tento systém by bol s veľkou pravdepodobnosťou aplikovaný aj v súčasnosti, keďže týmito dvomi jazykmi by rozprávalo najviac ľudí v krajine. Po maďarsky by hovorilo 17,5 % obyvateľov, kým po nemecky 16 %. To znamená, že v krajine by jeden z troch ľudí rozprával jedným či druhým jazykom, čo by však spôsobovalo problémy pre zvyšných dvoch ľudí, ktorí nerozprávajú ani jedným z týchto jazykov. Táto vec by bola tak veľkou výzvou z hľadiska udržania stability a celistvosti krajiny.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tretím najrozšírenejším jazykom by bola čeština, avšak aj ukrajinčina s ruštinou by patrili medzi rozšírené jazyky, ktorým by rozprávalo viac ako 10% obyvateľstva. Keď chceme dosiahnuť, aby sa aspoň 75 % obyvateľstva zjednotenej monarchie dokázala dohovoriť, muselo by sa hovoriť siedmimi jazykmi: po maďarsky, nemecky, česky, ukrajinsky, rusky, ako aj po rumunsky a po poľsky (pričom obyvateľstvo, ktoré rozpráva ukrajinčinou vo veľkej miere ovláda aj ruštinu). Zvyšných 25 % by tvorilo ďalších šesť iných jazykov, ktorými sú chorvátčina, slovenčina, srbština, slovinčina, bosniančina a taliančina. V krajine by sa teda rozprávalo 13 jazykmi!

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Znak Rakúsko - Uhorskej monarchie
Znak Rakúsko - Uhorskej monarchie 

Celá krajina a obyvateľstvo by malo celkové HDP asi 1,18 biliónov dolárov a bolo by tak celosvetovo na 15. mieste pred Mexikom, ale za Španielskom, Austráliou a Ruskom. To znamená, že monarchia by mala HDP na obyvateľa v hodnote 17,160 dolárov a bolo by tak na 39. mieste pred dnešným Estónskom a Slovenskom, ale za Trinidad a Tobago a Českou republikou.

S vyspelou ekonomikou by mala monarchia aj patrične vysoký vojenský rozpočet 11,97 miliárd dolárov. Bol by to 19. najvyšší vojenský rozpočet vo svete, pred Španielskom, ale za Kolumbiou a Spojenými arabskými emirátmi. Tento rozpočet by financoval armádu so 188 000 vojakmi v aktívnej službe a bola by to 30. najväčšia armáda sveta (dnes je Slovensko na 71. priečke zo 106 krajín sveta). Armáda Rakúsko-Uhorska by tak v počte predbehla Nemecko, avšak umiestnila by sa za armádu Maroka a Francúzska.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Skoro celé územie obnovenej Rakúsko-Uhorskej monarchie by sa rozprestieralo na území Európy. Výnimku tvorí len malinká enkláva v Číne, ktorá sa nachádza v meste Tianjin (územie má rozlohu menšiu než 1 km2). Rakúsko-Uhorsko obsadilo toto malé teritórium ako výsostné územie v rokoch 1901-1917, následne sa opäť pričlenilo k územiu Číny. Pretože však obnovujeme Rakúsko-Uhorsko do tej podoby a presne s tými istými hranicami aké mala pred rokom 1914, tým pádom aj toto územie by sa muselo vrátiť. Okolo 30 000 tu žijúcich čínskych občanov by sa tak zrazu stalo občanmi Rakúsko-Uhorskej monarchie.

Obrázok blogu

Za súčasť Rakúsko - Uhorskej monarchie nemožno rátať Zem Františka Jozefa. Ľadom pokryté ostrovy o ploche 16.134 km/2 oficiálne objavila súkromná rakúsko-uhorská polárna expedícia vedená Karlom Weyprechtom a Júliusom Payerom. V roku 1926 bolo územie pripojené k Sovietskemu zväzu. 

Július Payer a niekoľko ďalších účastníkov výpravy pochádzali z Čiech. Niektoré miesta v súostroví nesú české mená, napr. Brnesnký mys, Teplická zátoka

Julius Payer a Carl Weyprecht  https://cs.wikipedia.org/wiki/Julius_von_Payer
Julius Payer a Carl Weyprecht https://cs.wikipedia.org/wiki/Julius_von_Payer 

V krajine by dominovali občania katolíckeho vierovyznania (44,37 %), ktorých by nasledovali pravoslávni kresťania (18,2 %), protestantov by bolo v krajine len okolo 4 %, kým sunitskí moslimovia by tvorili tiež len 3,3 %. Zo súčasného obyvateľstva Rakúsko-Uhorska by tvorili dnes dosť veľkú skupinu ateisti (20 %), v podstate takmer každý piaty človek v krajine by bol ateistom.

Nakoniec by sa malo rozhodnúť o tom, kto by sa mal stať panovníkom obnovenej Rakúsko-Uhorskej monarchie? Otto von Habsburg bol posledným korunným princom Rakúsko-Uhorska. Narodil sa v roku 1912 a je synom posledného skutočného panovníka monarchie.

V roku 1961 sa vzdal nároku na rakúsky trón, a zomrel len nedávno v roku 2011 vo veku 98 rokov. Cisárom obnovenej Rakúsko-Uhorskej monarchie by sa tak mal stať jeho syn Karl von Habsburg, ktorý žije dodnes a je priamym potomkom (vnukom) posledného vládnuceho cisára v roku 1918.

Otázkou však je, či by takto rozdielna monarchia vydržala dlhšiu dobu.

Zdroj: https://www.youtube.com/channel/UCP5tjEmvPItGyLhmjdwP7Ww

Ak sa Vám moje články páčia, pridajte si našu facebookovskú stránku, kde sú všetky zverejňované. https://www.facebook.com/pages/ZMena/1493518910891751 Ďakujem.

Michal Cimmermann

Michal Cimmermann

Bloger 
  • Počet článkov:  104
  •  | 
  • Páči sa:  6x

Povolaním právnik v Advokátskej kancelárii CIMMERMANN, s.r.o., vo voľnom čase aktivista, člen občianskeho združenia ZMena, ktorý sa rozhodol "ZMeniť svet". V súčasnosti poslanec mestského zastupiteľstva v našom malom mestečku Zlaté Moravce. Zoznam autorových rubrík:  PrávoPolitikaSúkromné

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu