Kedy môžete legálne nahrávať telefonický rozhovor?

Autor: Michal Cimmermann | 11.8.2017 o 8:54 | (upravené 25.11.2017 o 14:04) Karma článku: 2,66 | Prečítané:  3466x

Otázka nahrávania telefonických rozhovorov je v dnešných dňoch veľmi aktuálna a azda sa s ňou stretol každý z nás.  Ale je nahrávanie vôbec legálne? Ak áno, kedy a akým spôsobom?

Nahrávanie telefonických rozhovorov upravuje viacero zákonov. V prvom rade musíme spomenúť základný kameň slovenského právneho poriadku, teda Ústavu Slovenskej republiky. Následne Občiansky zákonník, Zákon na ochranu osobných údajov, a v prípade zamestnancov, aj Zákonník prace.  

Čo vyplýva z právneho rámca?

Zvukový záznam zachytávajúci hlasový prejav (prejav osobnej povahy) na akomkoľvek nosiči zvuku (napr. telefóne, pamäti počítača, diktafóne) si môžete nahrať iba v prípade, že dostanete súhlas od volajúceho. Ak sa vám tento súhlas nepodarí získať pred nahrávaním, nemôžete ho nahrávať.

Ak by ste chceli odsúhlasenú nahrávku použiť inak, ako len pre súkromné účely alebo jej archiváciu, musíte mať na to ďalší súhlas nahrávanej osoby. Na nahratie a zverejnenie sa teda viažu dva súhlasy nahrávanej strany.

Slovný prejav je výrazom osobnosti fyzickej osoby. Preto i právo na slovný prejav patrí medzi práva vyplývajúce zo všeobecnej ochrany osobnosti fyzickej osoby. Ak by strana, ktorá hovor nahráva alebo ktorá ho chce zverejniť, nedisponovala súhlasom, vystavuje sa minimálne riziku občianskoprávnej žaloby.

Teoreticky môžeme hovoriť aj o trestnom čine, tu však musíme ku každému prípadu pristupovať individuálne a posudzovať množstvo okolností (napr. aký záujem chránený zákonom bol porušený, do akých práv a slobôd sa zasiahlo, aký bol motív nahrávania). Samozrejme nad trestno-právnou rovinou by sa dalo uvažovať, len ak je záznam sprístupnený tretej osobe bez vášho súhlasu

Môže vás nahrávať mobilný operátor?

Ak vám napríklad zavolá Orange, ktorého ste zákazníkom alebo budúcim zákazníkom a tieto hovory chce nahrávať, musí Vás pred začatím nahrávania informovať, že hovor bude nahrávaný a zároveň uviesť aj dôvod nahrávania. Ďalej vás musí poučiť o vašom práve nedať súhlas s nahrávaním hovoru.

Môžete nahrávku použiť na polícii alebo pred súdom?

Legálne vyhotovenú nahrávku môžete použiť v oboch prípadoch. S nelegálne vyhotovenou nahrávkou je to zložitejšie. V civilnom konaní je dovolené použiť všetky dôkazy, ktoré prispejú k objasneniu veci, teda aj nelegálne vyhotovenú nahrávku.

V trestnom konaní nastáva úplne opačná situácia. Nelegálne vyhotovená nahrávka bude posúdená ako nezákonný dôkaz, čo znamená, že nemôže byť použitá.

 

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho ďalej cez fb stránku podporte ho svojím hlasom pod textom. Ak máte nejaké doplňujúce otázky, napíšte mi ich do správy, prípadne do diskusie. 

fb stránkahttps://www.facebook.com/trestnyadvokatnitra/

web stránka: http://www.cimmermann.com/

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA TOMA NICHOLSONA

Čo nám prinesie nahrávka Gorily

Nové dôkazy budú dôležité, aj keď sa nedostanú pred súd.

DOMOV

Zastupoval šéfa polície, teraz nesmie vidieť jej tajomstvá

Policajný prezident obmedzil Málikovi prístup k utajovaným materiálom.

EKONOMIKA

Stovkám ľudí nezaplatili, konatelia agentúry sú vo väzbe

Na ubytovni zostali bez peňazí aj cudzinci.


Už ste čítali?