Ako sa domáhať vrátenia daru?

Autor: Michal Cimmermann | 23.8.2017 o 10:40 | (upravené 25.11.2017 o 14:08) Karma článku: 1,73 | Prečítané:  413x

Darovacie zmluvy sú jedným z najbežnejšie využívaných zmluvných typov medzi fyzickými osobami, ktoré sú vo väčšine prípadov využívané bez toho, aby si darca a obdarovaný pri ich uskutočňovaní uvedomoval všetky právne následky. 

Darca na základe tejto zmluvy bezodplatne prenecháva dar, či už hnuteľnú alebo nehnuteľnú vec, darcovi, ktorý túto vec prijíma a stáva sa jej vlastníkom.

Občiansky zákonník upravuje iba jeden spôsob zániku darovania, a to na základe jednostranného právneho úkonu darcu voči obdarovanému, ktorý hrubo porušil dobré mravy svojím správaním voči darcovi alebo členom jeho rodiny.

Zákon dobré mravy bližšie nešpecifikuje a posúdenie konkrétnej situácie v spore uskutoční súd. Ďalej treba pripomenúť, že musí ísť o porušenie dobrých mravov značnej intenzity alebo o ich sústavné či opakované porušovanie, teda nepostačuje len určitý subjektívny pocit darcu.

V prípadnom súdnom spore je na darcovi, aby preukázal, že obdarovaný sa voči nemu alebo členom jeho rodiny správa spôsobom, že hrubo porušuje dobré mravy. V tejto súvislosti však súd berie do úvahy  aj zásadu vzájomnosti.

V praxi to znamená, že by sa malo v týchto prípadoch prihliadať aj na správanie darcu, či samotné správanie obdarovaného, ktoré sa javí voči darcovi, prípadne členovi jeho rodiny, ako hrubo porušujúce dobré mravy, nebolo prípadne darcom vyprovokované.

Iná situácia nastane, ak sa vrátenia daru domáhajú druhé osoby, napríklad dedičia po smrti darcu. V takomto prípade možno darovaciu zmluvu napadnúť na súde žalobou o určenie neplatnosti darovacej zmluvy, je však potrebné, aby dedič/dedičia uniesli dôkazné bremeno, pretože bezdôvodné napadnutie darovacej zmluvy je odsúdené na neúspech.

Dôvodov pre napadnutie darovacej zmluvy je niekoľko napríklad, že zmluva nespĺňa náležitosti ustanovené zákonom, bola uzatvorená v tiesni, za nápadne nevýhodných podmienok, pod nátlakom, alebo z dôvodu, že darca nebol spôsobilý na právne úkony, alebo že darca v čase, keď bola darovacia zmluva podpísaná, konal v duševnej poruche.

V zmysle § 37 Občianskeho zákonníka: „Právny úkon sa musí urobiť slobodne a vážne, určite a zrozumiteľne; inak je neplatný.“

Podľa § 38 ods. 2 Občianskeho zákonníka: „Takisto je neplatný právny úkon osoby konajúcej v duševnej poruche, ktorá ju robí na tento právny úkon neschopnou.“

 

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho ďalej cez fb stránku podporte ho svojím hlasom pod textom. Ak máte nejaké doplňujúce otázky, napíšte mi ich do správy, prípadne do diskusie. 

fb stránkahttps://www.facebook.com/trestnyadvokatnitra/

web stránka: http://www.cimmermann.com/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Štát plánuje otvoriť trh s online hazardom. Vyhovovalo by to najmä Pente, tvrdia aktivisti

Nový zákon podľa stávkarov pomôže proti nelegálnemu hazardu.

DOBRE RÁNO

Dobré ráno: Súd mu vymeral 12 rokov, chce sa stať primátorom

Ako sa u nás robí komunálna politika.


Už ste čítali?