Radnica nerešpektuje zákon. Ignoruje tým práva svojich občanov?

Autor: Michal Cimmermann | 10.10.2017 o 21:35 | (upravené 13.10.2017 o 7:44) Karma článku: 2,59 | Prečítané:  355x

Niektorí mestskí úradníci sú ako stena. Budú len stáť a svoj postoj k problémom nezmenia ani za nič. Musí prísť naozaj veľké zemetrasenie, aby prehodnotili pohľad na svet.

Ľudia v Zlatých Moravciach sa napríklad prostredníctvom portálu Odkaz pre starostu pýtali:

Zaujímalo by ma, kedy sa opravia výmoli na Ďatelinisku; Mňa by tiež zaujímalo, čo je s kanalizáciou v Prílepoch na ktorú čakáme ako na Godota; Na ulici Janka Kráľa a Sama Chalúpku je cesta rozbitá už roky a nikto s tým nič nerobí, kedy mesto použije asfalt? Prečo je národná kultúrna pamiatka mauzóleum rodiny Miggaziovcov plná odpadkov? V strede mesta sa nedá parkovať od rána je plné aut ako mesto rieši tuto situáciu? Veľa ľudí sa na to sťažuje...“

Otázky jednoznačné, napriek tomu riešenia žiadne. Ľudia sa môžu obracať na poslancov, ale aj tí sú často bezradní, nemajú žiadny dosah na fungovanie úradu, ktorý má funkcionárov zodpovedných za konkrétne oblasti a tí by mali hľadať riešenia na problémy alebo aspoň odpovedať.

Väčšinou však mlčia. Prečo? Že by otázky a sťažnosti občanov boli pre úradníkov niečím nepodstatným? Pred rokom 2015 nemali občania Zlatých Moraviec žiadny nástroj, ktorým by mohli poukázať na problémy v meste. Situácia sa trochu zmenila zavedením Odkazu pre starostu proti, ktorému vtedajšie vedenie urputne bojovalo.

https://www.odkazprestarostu.sk/zlate-moravce

Pre samosprávu je typické, že jej kontrola veľmi nevonia, ale v demokratickom zriadení musí okrem kontroly štátnych orgánov existovať aj kontrola vykonávaná občanmi! Ústava umožňuje vykonávať kontrolu prostredníctvom práva na informácie, práva podávať sťažnosti a petičného práva, ktoré je zároveň jednou z foriem priamej demokracie.

Každá jedna dedinka, obec alebo mesto má povinnosť vytvárať mechanizmy pre dostatočnú verejnú kontrolu. Od roku 2009 platí zákon, podľa ktorého je obec povinná upraviť vybavovanie sťažnosti a petícií svojimi vnútornými predpismi.

Naša radnica si ho nevšíma, nemá žiadne normy, smernice alebo nariadenia na zabezpečenie postupu vybavovania petícií a sťažností, hoci bola upozornená predsedom Združenia miest a obcí a aj zákon jej to výslovne prikazuje. Z toho dôvodu som vypracoval materiály, ktoré zabezpečia aby sa každý mohol domáhať spravodlivosti pomocou petícií a sťažností, a aby ich podania boli aj riadne prešetrené a vybavené. 

Prijatím týchto smerníc bude mať radnica okrem iného povinnosť:

  • zverejňovať výsledky vybavenia petície na svojom webovom sídle, elektronickej úradnej tabuli a úradnej tabuli,
  • viesť evidenciu petícií a sťažností a na každú odpovedať,
  • prerokovať petície so zástupcom petičného výboru, ak petíciu podporí najmenej 300 osôb oprávnených voliť do orgánov samosprávy mesta,
  • ak bude určiná mestskému zastupiteľstvu, bude povinné prerokovať petíciu na svojom zasadnutí a zároveň musí umožniť vystúpiť zástupcovi a člnom petičného výboru,
  • prostredníctvom hlavného kontrolóra vykonávať kontrolu vybavovania petícií a sťažností a predkladať o nich správu mestskému zastupiteľstvu. 

Politikom sa najviac trasú nohy z publicity, verejnej kontroly a nevôle ľudu. Preto Vás prosím o zdieľanie tohto článku a podporu svojím hlasom pod textom. Vaše konanie prispeje k sledovanosti jeho obsahu, a tým aj k lepšej informovanosti ľudí žijúcich v našom meste.

Ak sa Vám moje články páčia, pridajte si našu facebookovskú stránku, kde sú zverejňované. https://www.facebook.com/pages/ZMena/1493518910891751  Ďakujem.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?