reklama

Prečo býva spoluvlastníctvo nehnuteľnosti dôvodom rodinných sporov?

Dedenie je jedným z najbežnejších spôsobov, akým môžete získať nehnuteľnosť vo spoluvlastníckom podiele.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V nemalom množstve prípadov sa práve spoluvlastníctvo stane dôvodom nezhôd a sporov v rodine, ktoré nakoniec skončia na súde. Stačí k tomu naozaj málo – napr. sa ocitnete v situácii, kedy spolu s ďalšími súrodencami zdedíte dom. So sestrou ho chcete predať, avšak brať, ktorý je zadlžený po uši a na krku ma exekútora, v ňom zároveň býva, a s predajom nesúhlasí.

Akým spôsobom sa môžete dohodnúť? Aké máte ako spoluvlastníci práva a povinnosti? Čo ak chcete nehnuteľnosť predať? Odpovede na všetky tieto otázky nájdete v občianskom zákonníku, ktorý vychádza zo zásady, že nikoho nemožno nútiť, aby zotrvával v spoluvlastníckom vzťahu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako zrušiť podielové spoluvlastníctvo ?

V prípade, že sa všetci spoluvlastníci nehnuteľnosti vedia dohodnúť na vysporiadaní podielového spoluvlastníctva, uzatvoria dohodu o zrušení spoluvlastníctva, ktorá musí zohľadňovať všetky práva a povinnosti, teda aj vyrovnanie vzájomných záväzkov.

Dohoda, ktorej predmetom je nehnuteľnosť, musí byť písomná a musí obsahovať formálne a obsahové náležitosti ustanovené občianskym zákonníkom, katastrálnym zákonom atď. V dohode je potrebné jasne a zrozumiteľne formulovať spôsob vysporiadania nehnuteľnosti a zároveň musíte zabezpečiť overené podpisy všetkých spoluvlastníkov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V prípade, že sa nedohodnete, je možné podať žalobu na súd (žalobu môže podať ktorýkoľvek spoluvlastník). Súd v tomto prípade môže zrušiť a vysporiadať podielové spoluvlastníctvo na základe zákonných zásad, ktoré obsahuje občiansky zákonník, to znamená, že nemusí rešpektovať podanú žalobu.

Najčastejšie však môže rozhodnúť a prideliť spoločnú nehnuteľnosť za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom. Taktiež môže rozhodnúť o predaji nehnuteľnosti a rozdeliť výťažok podľa veľkosti podielov.

Môžete predať spoluvlastnícky podiel?

Pokiaľ chcete predať svoj spoluvlastnícky podiel (okrem prevodu na blízku osobu), musíte ho najprv písomne ponúknuť každému spoluvlastníkovi za rovnakú cenu ako tretej osobe. V písomnej ponuke je nutné uviesť lehotu na vyjadrenie. Po uplynutí lehoty a neprejavení záujmu o odkúpenie podielu spoluvlastníkom môžete svoj podiel voľne previesť (darovať, predať, zameniť).

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Ak si spoluvlastníci uplatnia predkupné právo, môžu odkúpiť prevádzaný spoluvlastnícky podiel v pomere podľa veľkostí svojich podielov. Zároveň tak môže urobiť iba jeden zo spoluvlastníkov.

Kto zo spoluvlastníkov platí daň z nehnuteľnosti?

Spoluvlastníci môžu uhrádzať daň po vzájomnej dohode samostatne, alebo si môžu určiť zástupcu, ktorý tak urobí za všetkých.

Ako to je s náhradou za užívanie vášho podielu a opravami nehnuteľnosti, ktorej ste spoluvlastníkom?

Ak sa spoluvlastníci nedohodnú inak, každý spoluvlastník nehnuteľnosti je povinný podieľať sa na udržiavaní nehnuteľnosti, úhrade nákladov na prevádzku a údržbu, a to v pomere podľa veľkosti ich spoluvlastníckych podielov. Právo požadovať náhradu zhodnotenia nehnuteľnosti je majetkovým právo a tiež sa premlčuje.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Táto povinnosť vyplýva z ustanovenia § 137 ods. 1 Občianskeho zákonníka, podľa ktorého  „podiel vyjadruje mieru, akou sa spoluvlastníci podieľajú na právach a povinnostiach vyplývajúcich zo spoluvlastníctva k spoločnej veci“.

Ak nehnuteľnosť využíva výlučne iba jeden zo spoluvlastníkov, ostatné oprávnené osoby majú pravo požadovať od neho náhradu za užívanie ich podielu. Je to možné v prípade, že im tento spoluvlastník zamedzil vstup do nehnuteľnosti. Výšku náhrady za užívanie podielu spoluvlastníkov možno určiť podľa nájomného v danej lokalite alebo na základe znaleckého posudku. Náhradu možno žiadať aj spätne.

Kto je povinný platiť energie?

Povinnosť platiť úhrady má osoba (odberateľ), s ktorou dodávateľ služieb alebo energií uzatvoril zmluvu o ich dodávke, a teda to nemusí byť vlastník alebo spoluvlastník nehnuteľnosti. 

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho ďalej cez fb stránku a podporte ho svojím hlasom pod textom. Ak máte nejaké doplňujúce otázky, napíšte mi ich do správy, prípadne do diskusie. 

fb stránkahttps://www.facebook.com/trestnyadvokatnitra/

web stránka: http://www.cimmermann.com/

Michal Cimmermann

Michal Cimmermann

Bloger 
  • Počet článkov:  104
  •  | 
  • Páči sa:  6x

Povolaním právnik v Advokátskej kancelárii CIMMERMANN, s.r.o., vo voľnom čase aktivista, člen občianskeho združenia ZMena, ktorý sa rozhodol "ZMeniť svet". V súčasnosti poslanec mestského zastupiteľstva v našom malom mestečku Zlaté Moravce. Zoznam autorových rubrík:  PrávoPolitikaSúkromné

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu