KOMUNÁLNE VOĽBY 2018 – VOLEBNÝ ŤAHÁK

Autor: Michal Cimmermann | 3.11.2017 o 16:39 | (upravené 5.11.2018 o 19:27) Karma článku: 1,82 | Prečítané:  667x

Komunálne voľby sa konajú  v sobotu 10. Novembra 2018. Volebné miestnosti sú otvorené od 7:00 hod do 22:00 hod. Kandidátov na poslancov a primátora krúžkujeme, neškrtáme.

Komunálnych volieb sa môže zúčastniť každý, kto má v obci alebo v meste trvalý pobyt a v deň volieb dosiahne vek 18 rokov. Preukázať sa musí platným občianskym preukazom alebo iným preukazom totožnosti.

- V komunálnych voľbách môžu voliť aj cudzinci bývajúci v meste, ale musia mať 18 rokov a doklad o pobyte pre cudzinca.

- Hlasovaťžete iba v mieste trvalého bydliska, prenosné volebné preukazy nie je možné vybaviť.

- Volič po príchode do volebnej miestnosti preukáže svoju totožnosť. Po podpise v zozname voličov dostane od komisie obálku a hlasovacie lístky.

Na požiadanie voliča mu okrsková volebná komisia vydá za nesprávne upravené hlasovacie lístky náhradné.

- Po prevzatí obálky a hlasovacích lístkov volič vstúpi do priestoru určeného na úpravu hlasovacích lístkov (plentu). V tomto priestore volič vloží do obálky jeden hlasovací lístok pre voľby primátora a jeden hlasovací lístok pre voľbu poslancov.

- Každý volič hlasuje sám za seba a nikto ho nemôže zastúpiť. Upravovanie volebných lístkov je neprípustné. S voličom za plentu môže ísť sprievodná osoba  iba v prípade, ak dotyčný nedokáže sám upraviť volebný lístok a vhodiť ho do schránky.

- Na hlasovacom lístku pre voľby do zastupiteľstva zakrúžkovaním poradových čísel označí viacero kandidátov, pre ktorých hlasuje podľa príslušného volebného obvodu. Maximálny počet je uvedený na hlasovacom lístku.

- Ak volič zakrúžkuje viac kandidátov ako je povolené, hlasovací lístok sa stáva neplatným. Zakrúžkovať je potrebné poradové číslo kandidáta pre ktorého ste sa rozhodli.

- Volič hlasuje tak, že po opustení priestoru určeného na úpravu hlasovacích lístkov vloží obálku do volebnej urny. Voličovi, ktorý sa neodobral do tohto priestoru, komisia hlasovať neumožní.

-  Zo závažných, najmä zdravotných dôvodov, môže volič požiadať okrskovú volebnú komisiu o možnosť hlasovať mimo volebnej miestnosti. V takom prípade okrsková volebná komisia vyšle k voličovi dvoch svojich členov s prenosnou volebnou urnou, hlasovacími lístkami a obálkou. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Na generálnej prokuratúre sa vyplavuje špina

Čo sa dialo na generálnej prokuratúre.

ANALÝZA

Mayová prežila ďalšiu skúšku, no súboj štyroch sa nekončí

Premiérka musí sľubovať, ale nemá kam uhnúť.


Už ste čítali?