KOMUNÁLNE VOĽBY 2018 – VOLEBNÝ ŤAHÁK

Autor: Michal Cimmermann | 3.11.2017 o 16:39 | (upravené 5.11.2018 o 19:27) Karma článku: 1,82 | Prečítané:  674x

Komunálne voľby sa konajú  v sobotu 10. Novembra 2018. Volebné miestnosti sú otvorené od 7:00 hod do 22:00 hod. Kandidátov na poslancov a primátora krúžkujeme, neškrtáme.

Komunálnych volieb sa môže zúčastniť každý, kto má v obci alebo v meste trvalý pobyt a v deň volieb dosiahne vek 18 rokov. Preukázať sa musí platným občianskym preukazom alebo iným preukazom totožnosti.

- V komunálnych voľbách môžu voliť aj cudzinci bývajúci v meste, ale musia mať 18 rokov a doklad o pobyte pre cudzinca.

- Hlasovaťžete iba v mieste trvalého bydliska, prenosné volebné preukazy nie je možné vybaviť.

- Volič po príchode do volebnej miestnosti preukáže svoju totožnosť. Po podpise v zozname voličov dostane od komisie obálku a hlasovacie lístky.

Na požiadanie voliča mu okrsková volebná komisia vydá za nesprávne upravené hlasovacie lístky náhradné.

- Po prevzatí obálky a hlasovacích lístkov volič vstúpi do priestoru určeného na úpravu hlasovacích lístkov (plentu). V tomto priestore volič vloží do obálky jeden hlasovací lístok pre voľby primátora a jeden hlasovací lístok pre voľbu poslancov.

- Každý volič hlasuje sám za seba a nikto ho nemôže zastúpiť. Upravovanie volebných lístkov je neprípustné. S voličom za plentu môže ísť sprievodná osoba  iba v prípade, ak dotyčný nedokáže sám upraviť volebný lístok a vhodiť ho do schránky.

- Na hlasovacom lístku pre voľby do zastupiteľstva zakrúžkovaním poradových čísel označí viacero kandidátov, pre ktorých hlasuje podľa príslušného volebného obvodu. Maximálny počet je uvedený na hlasovacom lístku.

- Ak volič zakrúžkuje viac kandidátov ako je povolené, hlasovací lístok sa stáva neplatným. Zakrúžkovať je potrebné poradové číslo kandidáta pre ktorého ste sa rozhodli.

- Volič hlasuje tak, že po opustení priestoru určeného na úpravu hlasovacích lístkov vloží obálku do volebnej urny. Voličovi, ktorý sa neodobral do tohto priestoru, komisia hlasovať neumožní.

-  Zo závažných, najmä zdravotných dôvodov, môže volič požiadať okrskovú volebnú komisiu o možnosť hlasovať mimo volebnej miestnosti. V takom prípade okrsková volebná komisia vyšle k voličovi dvoch svojich členov s prenosnou volebnou urnou, hlasovacími lístkami a obálkou. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?