Biele kone docválali, nekalé likvidácie firiem skončili

Autor: Michal Cimmermann | 5.11.2017 o 17:55 | (upravené 25.11.2017 o 14:00) Karma článku: 2,24 | Prečítané:  787x

Podvodníci sa už len tak nezbavia zadlžených firiem. Poslanci NR SR schválili novelu zákona smerujúcu proti nepoctivým likvidáciám a proti "bielym koňom". Zmena má zaručiť ochranu veriteľa a zlepšiť tak podnikateľské prostredie.

Zrušenie firiem, ktoré sa z akýchkoľvek dôvodov stali príťažou alebo ich okamžité prevzatie vrátane právnej zodpovednosti, záväzkov voči úradom i dodávateľom. Takýchto služieb je dodnes plný web, a to vďaka diere v zákone, ktorá do konca roka umožňuje zlikvidovať spoločnosti s akýmikoľvek dlhmi. 

Špekulanti najčastejšie používali pri účelovej likvidácie bezdomovcov alebo iných krízových manažérov (rómov) ako "biele kone", ktorí sa na spoluprácu nechali presvedčiť za malý obnos peňazí.  A tak si spokojní podnikatelia mohli ďalej veselo podnikať na inú s.r.o., horšie už však dopadli ich veritelia.

V zmysle prijatej novely Obchodného zákonníka, ktorá by mala vstúpiť do účinnosti dňa 1.1.2018,  nebude možné zlúčenie alebo splynutie spoločností, ktorých výsledkom bude spoločnosť v úpadku. V súčasnosti je len na podnikateľovi, akú spoločnosť odkúpi. Schválením novely bude potrebovať správu audítora, v  ktorej potvrdí, že vlastné imanie nástupníckej spoločnosti bude v kladných číslach. Za správnosť vyjadrenia bude zodpovedať audítor pod hrozbou straty licencie. Úplný zákaz bude platiť pre spoločnosti v likvidácii a v konkurze.

Ďalším opatrením je zavedenie trestného činu – nekalej likvidácie. Ak sa niekto stane „bielym koňom“, môže byť trestne stíhaný. Do hľadáčika orgánov činných v trestnom konaní sa dostanú aj podnikatelia, ktorí si ich osedlali (osoby prevádzajúce obchodný podiel), ale i osoby, ktoré tento úkon sprostredkovali.  Druhým obmedzením, ktoré novela zákona prináša v súvislosti so štatutárom spoločnosti je, že na menovanie do funkcie bude potrebný súhlas toho, kto má byť menovaný a tento súhlas musí byť s úradne overeným podpisom.  

Súčasná právna úprava stanovuje, že ak je spoločnosť v úpadku, štatutár musí podať včas návrh na vyhlásenie konkurzu.  Novela zákona zvyšuje ich zodpovednosť za porušenie tejto povinnosti a zavádza osobnú zodpovednosť štatutára za škodu. Porušenie tejto povinnosti môže viesť k diskvalifikácii štatutára, ktorý nebude môcť byť štatutárom v žiadnej obchodnej spoločnosti alebo družstve.

Taktiež treba poznamenať, že k posilneniu zodpovednosti štatutára patrí aj povinnosť poskytnúť súčinnosť v exekučnom a konkurznom konaní. Svojich povinností sa štatutár nezbaví ani zánikom funkcie, pretože mu novelou vznikne povinnosť spolupracovať so správcom dane, exekútorom a správcom konkurznej podstaty. Výrazné zmeny čakajú aj spoločníkov, ktorí využijú spoločnosť na získanie benefitu, čím zhoršia vymáhateľnosť pohľadávky veriteľa, v takomto prípade budú ručiť za záväzky spoločnosti.

Zmeny sa dotknú aj možnosti založiť spoločnosť s ručením obmedzeným. Založiť spol. s.r.o. dnes nemôže ten, kto je vedený v zozname daňových dlžníkov. Toto obmedzenie sa rozšíri aj na tých, ktorí sú zapísaní v zozname dlžníkov Sociálnej poisťovne. Na druhej strane už nebude potrebné pri zakladaní spol. s r.o. vždy predkladať potvrdenie správcu dane o tom, že  zakladateľ nemá podlžnosti voči Daňovému úradu. Toto potvrdenie bude po novom potrebovať iba ten, kto je vedený v zozname daňových dlžníkov, pričom toto potvrdenie vie eliminovať údaje zapísané v zozname dlžníkov.

Súhrn zmien, ktoré majú zabrániť tunelovaniu firiem a obmedzia nesplatenie dlhov pomocou zlučovania viacerých firiem:

 • Po novom sa nebudú môcť zlučovať firmy v likvidácii a konkurze.
 • Podnikateľ bude môcť kúpiť krachujúci podnik len v prípade, ak to jeho pôvodnej firme neprinesie záporné základné imanie.
 • Kúpu krachujúcich podnikov musí odobriť nezávislý audítor.
 • Audítor príde o licenciu, ak zlúčením viacerých firiem vznikne záporné základné imanie.
 • Nepodanie včasného návrhu na vyhlásenie konkurzu firmy bude trestným činom.
 • Veritelia, ktorým nepodaním včasného návrhu na konkurz vznikne škoda, môžu súd požiadať o diskvalifikáciu štatutára.
 • Diskvalifikovaný štatutár musí z vlastných peňazí uspokojiť nesplatené dlhy veriteľov a zároveň nemôže byť až päť rokov štatutárom v žiadnej spoločnosti.
 • Štatutár môže byť diskvalifikovaný aj v prípade, ak odmietne spolupracovať s daňovým úradom, exekútorom a so správcom konkurznej podstaty.
 • Štatutár sa svojich povinnosti nezbaví ani v prípade zániku funkcie.
 • Za záväzky firmy budú svojím majetkom ručiť nielen štatutári, ale aj ich majitelia.
 • Trestným činom bude aj dosadzovanie bielych koní do krachujúcich firiem.

 

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho ďalej cez fb stránku a podporte ho svojím hlasom pod textom. Ak máte nejaké doplňujúce otázky, napíšte mi ich do správy, prípadne do diskusie. 

fb stránkahttps://www.facebook.com/trestnyadvokatnitra/

web stránka: http://www.cimmermann.com/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Na generálnej prokuratúre sa vyplavuje špina

Čo sa dialo na generálnej prokuratúre.

ANALÝZA

Mayová prežila ďalšiu skúšku, no súboj štyroch sa nekončí

Premiérka musí sľubovať, ale nemá kam uhnúť.


Už ste čítali?