Biele kone docválali, nekalé likvidácie firiem skončili

Autor: Michal Cimmermann | 5.11.2017 o 17:55 | (upravené 25.11.2017 o 14:00) Karma článku: 2,24 | Prečítané:  993x

Podvodníci sa už len tak nezbavia zadlžených firiem. Poslanci NR SR schválili novelu zákona smerujúcu proti nepoctivým likvidáciám a proti "bielym koňom". Zmena má zaručiť ochranu veriteľa a zlepšiť tak podnikateľské prostredie.

Zrušenie firiem, ktoré sa z akýchkoľvek dôvodov stali príťažou alebo ich okamžité prevzatie vrátane právnej zodpovednosti, záväzkov voči úradom i dodávateľom. Takýchto služieb je dodnes plný web, a to vďaka diere v zákone, ktorá do konca roka umožňuje zlikvidovať spoločnosti s akýmikoľvek dlhmi. 

Špekulanti najčastejšie používali pri účelovej likvidácie bezdomovcov alebo iných krízových manažérov (rómov) ako "biele kone", ktorí sa na spoluprácu nechali presvedčiť za malý obnos peňazí.  A tak si spokojní podnikatelia mohli ďalej veselo podnikať na inú s.r.o., horšie už však dopadli ich veritelia.

V zmysle prijatej novely Obchodného zákonníka, ktorá by mala vstúpiť do účinnosti dňa 1.1.2018,  nebude možné zlúčenie alebo splynutie spoločností, ktorých výsledkom bude spoločnosť v úpadku. V súčasnosti je len na podnikateľovi, akú spoločnosť odkúpi. Schválením novely bude potrebovať správu audítora, v  ktorej potvrdí, že vlastné imanie nástupníckej spoločnosti bude v kladných číslach. Za správnosť vyjadrenia bude zodpovedať audítor pod hrozbou straty licencie. Úplný zákaz bude platiť pre spoločnosti v likvidácii a v konkurze.

Ďalším opatrením je zavedenie trestného činu – nekalej likvidácie. Ak sa niekto stane „bielym koňom“, môže byť trestne stíhaný. Do hľadáčika orgánov činných v trestnom konaní sa dostanú aj podnikatelia, ktorí si ich osedlali (osoby prevádzajúce obchodný podiel), ale i osoby, ktoré tento úkon sprostredkovali.  Druhým obmedzením, ktoré novela zákona prináša v súvislosti so štatutárom spoločnosti je, že na menovanie do funkcie bude potrebný súhlas toho, kto má byť menovaný a tento súhlas musí byť s úradne overeným podpisom.  

Súčasná právna úprava stanovuje, že ak je spoločnosť v úpadku, štatutár musí podať včas návrh na vyhlásenie konkurzu.  Novela zákona zvyšuje ich zodpovednosť za porušenie tejto povinnosti a zavádza osobnú zodpovednosť štatutára za škodu. Porušenie tejto povinnosti môže viesť k diskvalifikácii štatutára, ktorý nebude môcť byť štatutárom v žiadnej obchodnej spoločnosti alebo družstve.

Taktiež treba poznamenať, že k posilneniu zodpovednosti štatutára patrí aj povinnosť poskytnúť súčinnosť v exekučnom a konkurznom konaní. Svojich povinností sa štatutár nezbaví ani zánikom funkcie, pretože mu novelou vznikne povinnosť spolupracovať so správcom dane, exekútorom a správcom konkurznej podstaty. Výrazné zmeny čakajú aj spoločníkov, ktorí využijú spoločnosť na získanie benefitu, čím zhoršia vymáhateľnosť pohľadávky veriteľa, v takomto prípade budú ručiť za záväzky spoločnosti.

Zmeny sa dotknú aj možnosti založiť spoločnosť s ručením obmedzeným. Založiť spol. s.r.o. dnes nemôže ten, kto je vedený v zozname daňových dlžníkov. Toto obmedzenie sa rozšíri aj na tých, ktorí sú zapísaní v zozname dlžníkov Sociálnej poisťovne. Na druhej strane už nebude potrebné pri zakladaní spol. s r.o. vždy predkladať potvrdenie správcu dane o tom, že  zakladateľ nemá podlžnosti voči Daňovému úradu. Toto potvrdenie bude po novom potrebovať iba ten, kto je vedený v zozname daňových dlžníkov, pričom toto potvrdenie vie eliminovať údaje zapísané v zozname dlžníkov.

Súhrn zmien, ktoré majú zabrániť tunelovaniu firiem a obmedzia nesplatenie dlhov pomocou zlučovania viacerých firiem:

 • Po novom sa nebudú môcť zlučovať firmy v likvidácii a konkurze.
 • Podnikateľ bude môcť kúpiť krachujúci podnik len v prípade, ak to jeho pôvodnej firme neprinesie záporné základné imanie.
 • Kúpu krachujúcich podnikov musí odobriť nezávislý audítor.
 • Audítor príde o licenciu, ak zlúčením viacerých firiem vznikne záporné základné imanie.
 • Nepodanie včasného návrhu na vyhlásenie konkurzu firmy bude trestným činom.
 • Veritelia, ktorým nepodaním včasného návrhu na konkurz vznikne škoda, môžu súd požiadať o diskvalifikáciu štatutára.
 • Diskvalifikovaný štatutár musí z vlastných peňazí uspokojiť nesplatené dlhy veriteľov a zároveň nemôže byť až päť rokov štatutárom v žiadnej spoločnosti.
 • Štatutár môže byť diskvalifikovaný aj v prípade, ak odmietne spolupracovať s daňovým úradom, exekútorom a so správcom konkurznej podstaty.
 • Štatutár sa svojich povinnosti nezbaví ani v prípade zániku funkcie.
 • Za záväzky firmy budú svojím majetkom ručiť nielen štatutári, ale aj ich majitelia.
 • Trestným činom bude aj dosadzovanie bielych koní do krachujúcich firiem.

 

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho ďalej cez fb stránku a podporte ho svojím hlasom pod textom. Ak máte nejaké doplňujúce otázky, napíšte mi ich do správy, prípadne do diskusie. 

fb stránkahttps://www.facebook.com/trestnyadvokatnitra/

web stránka: http://www.cimmermann.com/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

S Kočnerom na jachte bola aj Tománková z Čistého dňa

Tóth si nespomínal, kto bol na jachte.

AUTORSKÁ STRANA IVANA MIKLOŠ

Ak sa chcete znemožniť, skúste predvídať budúcnosť (píše Ivan Mikloš)

V predvídaní sa vyznal bejzbalista Berra.

Považovali ich za šifry, ktoré nikto nikdy neprelomí

Keď rozlúštili písmo Roberta Walsera, objavili nové básne a poviedky.


Už ste čítali?