V našom meste je možné všetko. Dokonca, za porušenie disciplíny v práci dostanete odmeny

Autor: Michal Cimmermann | 21.1.2018 o 22:10 | (upravené 9.2.2018 o 17:46) Karma článku: 4,25 | Prečítané:  1661x

Predstavte si, že ste zamestnaní v súkromnom sektore a spravíte vážnu chybu, ktorá ovplyvní životy iných ľudí. V dôsledku nej Vás prokurátor napomenie upozornením, ale vy sa nepriznáte, rozhodnutie ukryjete a všetko ututlete. 

Ako by ste asi dopadli?

Ak napíšem, že ak sa to nadriadený dozvie, poletíte von zavretým oknom pre závažné porušenie pracovnej disciplíny, nebol by som ďaleko od pravdy.

Avšak v paralelnom vesmíre, v ktorom sa vedenie našej Zlatomoraveckej radnice momentálne nachádza, sa obídete za takýto „prúser“ bez disciplinárneho upozornenia a ešte s priateľským potľapkaním po pleci. Samozrejme, ak budete aj VIP zamestnanec (a.k.a. kamarát z detstva) možno na konci roka dostanete mastnú odmenu. (Príbeh z kancelárie stavebného úradu)

Nechajme stavebný úrad úradom. Jeho činnosti sa budem venovať v inom príspevku.

V najbližších riadkoch Vás chcem informovať o vianočných odmenách, ktoré sa na mestskom úrade rozdávali na príkaz vedenia mesta (primátor, prednosta). Áno, ja viem, že vďaka tomu budem opäť verejný nepriateľ číslo jeden, ale nedá mi inak, pretože do komunálnej politiky som neprišiel, len aby som sa venoval príjemným témam a stavaniu májov.

Nuž, veď posúdte sami, či mesto momentálne má na odmeňovanie, ak zoberieme do úvahy astronomický dlh vo výške 2. 440.353,- eur, žalované sumy zo súdnych sporov vo výške 725.340,- eur, rozbité cesty na ktorá sa rozpočte vyčlenilo iba 104.000,- eur, rozpadávajúce sa mestské budovy, zanedbaný vozový park Technických služieb, zatekajúca škola.  (viď. fotodokumenácia)

Dáte mi za pravdu že, za zmienku určité stojí aj sociálne myslenia radnice, ktorá dala odmeny zamestnancovi, aj keď dostal upozornenie za neuspokojivé plnenie pracovných úloh. Podotýkam, že nejde o toho istého zamestnanca, ktorému som sa venoval vyššie. 

Nechajme hovoriť čísla:

Samozrejme, nemám nič proti odmeňovaniu radových zamestnancov mestského úradu, ktorí sú dennodenne nápomocní pri riešení problémov občanov. Domnievam sa ale, že by bolo oveľa spravodlivejšie rozdeľovať odmeny na základe ich hodnotenia, ktoré by sa dala získať veľmi jednoducho, rovnako ako v iných mestách (https://staffino.com/sk/mestotrnava), cez mobilnú aplikáciu Staffino alebo web. Takýmto spôsobom možno jednak zlepšiť servis pre občanov zbieraním spontánnej a vyžiadanej spätnej väzby na zamestnancov mestského úradu a zároveň odmeniť najusilovnejších pracantov. 

Na záver by som chcel uviesť pár viet z ekonomickej teórie:

Moderný ekonomický subjekt (štát, obec, podnik, domácnosť) počas svojho života prechádza rozhodnutiami ako vynaložiť svoje prostriedky najefektívnejšie. Spotrebovávať alebo opačne, odsunúť súčasnú spotrebu a investovať smerom k zvýšeniu vlastnej budúcej spotrebe. V tradičnej ekonomickej teórií platí predpoklad, že subjekt v ekonomickom priestore sa chová racionálne so zreteľom na maximalizáciu svojho úžitku. Z čoho vychádza, že ekonomické subjekty budú obmedzovať súčasnú spotrebu a budú realizovať investície s potenciálom zvýšenia budúceho úžitku.

Správa sa tak podľa Vás naša samospráva? 

 

Politikom sa najviac trasú nohy z publicity, verejnej kontroly a nevôle ľudu, a preto Vás prosím, zdieľajte tento článok a podporte ho svojím hlasom pod textom. Vaše konanie prispeje k sledovanosti jeho obsahu a tým aj k lepšej informovanosti ľudí žijúcich v našom meste.

Ak sa Vám moje články páčia, pridajte si našu facebookovskú stránku, kde sú všetky zverejňované. https://www.facebook.com/pages/ZMena/1493518910891751 Ďakujem.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

S Kočnerom na jachte bola aj Tománková z Čistého dňa

Tóth si nespomínal, kto bol na jachte.

AUTORSKÁ STRANA IVANA MIKLOŠ

Ak sa chcete znemožniť, skúste predvídať budúcnosť (píše Ivan Mikloš)

V predvídaní sa vyznal bejzbalista Berra.

Považovali ich za šifry, ktoré nikto nikdy neprelomí

Keď rozlúštili písmo Roberta Walsera, objavili nové básne a poviedky.


Už ste čítali?