ZŠ Robotnícka: Škola v problémoch

Autor: Michal Cimmermann | 28.1.2018 o 22:35 | (upravené 9.2.2018 o 17:44) Karma článku: 3,75 | Prečítané:  1551x

Pred viac ako 40 rokmi sa na Slovensku narodilo ročne stotisíc detí. Skoro o polovicu viac ako teraz. 

V tom čase sa u nás postavilo 45-tisíc bytov, čiže trikrát viac ako v posledných rokoch, stavali sa nové školy, škôlky či jasle. Novomanželia dostávali aj veľmi výhodné pôžičky na vybavenie bytov a ďalšie sociálne výhody na uľahčenie života a výchovy svojich potomkov.

Podobný scenár bolo vidno všade. V Zlatých Moravciach sa v tomto období vystavala sídlisková časť, čo spôsobilo, že nárazovo pribudlo veľké množstvo rodín s deťmi, ktoré museli chodiť na dvojzmennú výučbu. Pre vyriešenie tohto problému sa začalo s výstavbou Robotníckej školy, ktorá bola daná do užívania v roku 1988 ako 20 triedna. 

V súčasnosti škola oslavuje jubilejných 30 rokov, ale ani zďaleka nemá dôvod na radosť. Hoci je najmladšia zo všetkých zlatomoraveckých škôl, je v najhoršom stave.

Samotná škola spadá pod mesto, ktoré je jej zriaďovateľom v prenesenom výkone štátnej správy, a teda je zo zákona povinné zabezpečiť finančne, materiálno-technicky a rovnako riešiť havarijné situácie školy. 

Aj napriek požiadavkám riaditeľky i členov Rady školy, mesto vyčlenilo tento rok na jej opravu 0 €. Žiaľ, rozpočtové zmeny, ktoré sme s kolegami navrhovali na zabezpečenie opráv, neprešli. Rozpočet bol jednoducho schválený bez akejkoľvek diskusie, hoci sa jedná o najdôležitejší materiál, ktorý je schvaľovaný v priebehu roka. 

Vedenie mesta by si už malo konečne uvedomiť, že rozpočet je hlavne objednávka občanov prostredníctvom volených zástupcov na objednanie služieb alebo tovarov a mestský úrad ho len praxi zrealizuje.

Mam pocit, že potreby občanov v súčasnosti do úvahy veľmi neberú, pretože inak by nemohli ignorovať chátrajúce mestské budovy, „tankodron“ na Ďatelinisku, zatekajúcu školu, a zároveň si veselo rozdávať odmeny. 

https://cimmermann.blog.sme.sk/c/473991/v-nasom-meste-je-mozne-vsetko-dokonca-za-porusenie-discipliny-v-praci-dostanete-odmeny.html

Nemožno zabúdať ani na ďalšiu podstatnú vec, ktorá vyplýva priamo zo zákona o majetku obci. Orgány obce a organizácie sú povinné majetok obce zveľaďovať, chrániť a zhodnocovať. Sú povinné najmä a) udržiavať a užívať majetok, b) chrániť majetok pred poškodením, zničením, stratou alebo zneužitím, c) používať všetky právne prostriedky na ochranu majetku, vrátane včasného uplatňovania svojich práv alebo oprávnených záujmov pred príslušnými orgánmi.

V súčasnosti v našej legislatíve neexistujú inštitúty, ktoré by verejných funkcionárov prinútili nakladať so zvereným majetkom s náležitou starostlivosťou riadneho hospodára. Pokiaľ sa toto nezmení a nevznikne transparentne nastavený systém osobnej zodpovednosti a účinná vymáhateľnosť, nikdy nepristúpia k zodpovednému a profesionálnemu nakladaniu s verejnými prostriedkami a s majetkom územnej samosprávy.

 

Politikom sa najviac trasú nohy z publicity, verejnej kontroly a nevôle ľudu, preto Vás prosím, zdieľajte tento článok a podporte ho svojím hlasom pod textom. Vaše konanie prispeje k sledovanosti jeho obsahu, a tým aj k lepšej informovanosti ľudí žijúcich v našom meste.

Ak sa Vám moje články páčia, pridajte si našu facebookovskú stránku, kde sú zverejňované.https://www.facebook.com/pages/ZMena/1493518910891751  Ďakujem.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

S Kočnerom na jachte bola aj Tománková z Čistého dňa

Tóth si nespomínal, kto bol na jachte.

AUTORSKÁ STRANA IVANA MIKLOŠ

Ak sa chcete znemožniť, skúste predvídať budúcnosť (píše Ivan Mikloš)

V predvídaní sa vyznal bejzbalista Berra.

Považovali ich za šifry, ktoré nikto nikdy neprelomí

Keď rozlúštili písmo Roberta Walsera, objavili nové básne a poviedky.


Už ste čítali?