ZŠ Robotnícka: Škola v problémoch

Autor: Michal Cimmermann | 28.1.2018 o 22:35 | (upravené 9.2.2018 o 17:44) Karma článku: 3,75 | Prečítané:  1478x

Pred viac ako 40 rokmi sa na Slovensku narodilo ročne stotisíc detí. Skoro o polovicu viac ako teraz. 

V tom čase sa u nás postavilo 45-tisíc bytov, čiže trikrát viac ako v posledných rokoch, stavali sa nové školy, škôlky či jasle. Novomanželia dostávali aj veľmi výhodné pôžičky na vybavenie bytov a ďalšie sociálne výhody na uľahčenie života a výchovy svojich potomkov.

Podobný scenár bolo vidno všade. V Zlatých Moravciach sa v tomto období vystavala sídlisková časť, čo spôsobilo, že nárazovo pribudlo veľké množstvo rodín s deťmi, ktoré museli chodiť na dvojzmennú výučbu. Pre vyriešenie tohto problému sa začalo s výstavbou Robotníckej školy, ktorá bola daná do užívania v roku 1988 ako 20 triedna. 

V súčasnosti škola oslavuje jubilejných 30 rokov, ale ani zďaleka nemá dôvod na radosť. Hoci je najmladšia zo všetkých zlatomoraveckých škôl, je v najhoršom stave.

Samotná škola spadá pod mesto, ktoré je jej zriaďovateľom v prenesenom výkone štátnej správy, a teda je zo zákona povinné zabezpečiť finančne, materiálno-technicky a rovnako riešiť havarijné situácie školy. 

Aj napriek požiadavkám riaditeľky i členov Rady školy, mesto vyčlenilo tento rok na jej opravu 0 €. Žiaľ, rozpočtové zmeny, ktoré sme s kolegami navrhovali na zabezpečenie opráv, neprešli. Rozpočet bol jednoducho schválený bez akejkoľvek diskusie, hoci sa jedná o najdôležitejší materiál, ktorý je schvaľovaný v priebehu roka. 

Vedenie mesta by si už malo konečne uvedomiť, že rozpočet je hlavne objednávka občanov prostredníctvom volených zástupcov na objednanie služieb alebo tovarov a mestský úrad ho len praxi zrealizuje.

Mam pocit, že potreby občanov v súčasnosti do úvahy veľmi neberú, pretože inak by nemohli ignorovať chátrajúce mestské budovy, „tankodron“ na Ďatelinisku, zatekajúcu školu, a zároveň si veselo rozdávať odmeny. 

https://cimmermann.blog.sme.sk/c/473991/v-nasom-meste-je-mozne-vsetko-dokonca-za-porusenie-discipliny-v-praci-dostanete-odmeny.html

Nemožno zabúdať ani na ďalšiu podstatnú vec, ktorá vyplýva priamo zo zákona o majetku obci. Orgány obce a organizácie sú povinné majetok obce zveľaďovať, chrániť a zhodnocovať. Sú povinné najmä a) udržiavať a užívať majetok, b) chrániť majetok pred poškodením, zničením, stratou alebo zneužitím, c) používať všetky právne prostriedky na ochranu majetku, vrátane včasného uplatňovania svojich práv alebo oprávnených záujmov pred príslušnými orgánmi.

V súčasnosti v našej legislatíve neexistujú inštitúty, ktoré by verejných funkcionárov prinútili nakladať so zvereným majetkom s náležitou starostlivosťou riadneho hospodára. Pokiaľ sa toto nezmení a nevznikne transparentne nastavený systém osobnej zodpovednosti a účinná vymáhateľnosť, nikdy nepristúpia k zodpovednému a profesionálnemu nakladaniu s verejnými prostriedkami a s majetkom územnej samosprávy.

 

Politikom sa najviac trasú nohy z publicity, verejnej kontroly a nevôle ľudu, preto Vás prosím, zdieľajte tento článok a podporte ho svojím hlasom pod textom. Vaše konanie prispeje k sledovanosti jeho obsahu, a tým aj k lepšej informovanosti ľudí žijúcich v našom meste.

Ak sa Vám moje články páčia, pridajte si našu facebookovskú stránku, kde sú zverejňované.https://www.facebook.com/pages/ZMena/1493518910891751  Ďakujem.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Na generálnej prokuratúre sa vyplavuje špina

Čo sa dialo na generálnej prokuratúre.

ANALÝZA

Mayová prežila ďalšiu skúšku, no súboj štyroch sa nekončí

Premiérka musí sľubovať, ale nemá kam uhnúť.


Už ste čítali?