Zdivočelý park a zarastené pozemky. Aj to je obraz nášho mesta

Autor: Michal Cimmermann | 27.5.2018 o 10:04 | (upravené 29.5.2018 o 20:07) Karma článku: 4,22 | Prečítané:  1783x

Stavby mládeže, zemiakové či chmeľové brigády alebo akcie Z sú ešte stále v pamäti staršej generácie. 

Za bývalého režimu boli podporované, pretože mali dokazovať budovateľské nadšenie a oddanosť mladých ľudí socializmu. Tieto masovo organizované podujatia prebiehali zadarmo naoko s veľkým zápalom a „dobrovoľne“, ale nie vždy boli iba neužitočným mrhaním času. Ich výsledky možno vidieť po celom bývalom Československu, a teda aj v Zlatých Moravciach.

Práve s nimi sa spája založenie Parku Ľudových milícií, dnešného Parku mládeže, ktorý bol vybudovaný v roku 1976 na močaristých „farských lúkach“ s nákladom 1,500.000.- Kčs.  Pozemky, na ktorých sa park nachádza boli bez náhrady zoštátnené. Po novembri 1989 nastali okrem toľko očakávanej demokracie a slobody veľké zmeny aj v legislatíve.

Po rokoch, kedy takmer všetko patrilo všetkým, a teda vlastne nikomu, mohli pôvodní vlastníci požiadať o navrátenie pozemkov, čo neskôr viedlo k prehratému súdnemu sporu mesta s pôvodným vlastníkom, Rímskokatolíckou farnosťou Zlaté Moravce (r.1997).

Autor článku sa domnieva, že táto informácia je ZÁSADNÁ, nakoľko mnoho obyvateľov mesta o nej dodnes nevie!

Tu sa zároveň dostávame k problému, na ktorý upozorňuje veľké množstvo občanov, a tým je jeho katastrofálny stav.

Samozrejme, všetci by sme si priali, ak by sa v parku dalo športovať, prejsť sa na korčuliach alebo s deťmi kŕmiť nejaké to zvieratko. Príkladom skvelej údržby a obdobného využitia je neustále plný Mestský park na Sihoti v Nitre alebo zámocký park v Topoľčiankach. Ten náš je zatiaľ hluchým miestom bez využitia.

Avšak situácia v našom meste je úplne iná. Naša samospráva  z vlastných zdrojov nemôže zabezpečovať jeho údržbu (opilovanie, kosenie, výsadbu, atď.). Zároveň však treba dodať, že sa v tejto činnosti nešla pretrhnúť ani pred rokom 1997. Túto povinnosť má Rímskokatolícka farnosť, ktorá ju ignoruje, hoci jej z vlastníctva okrem oprávnení vyplývajú aj povinnosti, nakoľko vlastníctvo zaväzuje (Ústava v čl. 20). Zároveň by sa ako vlastník mala vzdať všetkého, čím ohrozuje alebo obťažuje iného (Občiansky zákonník).

V prípade pozemkov hovoríme najmä o zarastaní vysokou burinou, kríkmi, stromami  a invazívnymi druhmi rastlín, ktoré spôsobujú alergie u obyvateľstva. Ich pele sú totiž najagresívnejšie zo všetkých a najlepšie sa im darí práve na neobhospodárenej pôde, smetiskách, staveniskách a rumoviskách.

Aby sa zamedzilo takémuto konaniu, iné mestá pristúpili k schváleniu VZN o dodržiavaní čistoty a poriadku, na základe ktorého pristupujú k ukladaniu pokút až do výšky 6638 €. Petržalka pri riešení tohto problému zašla až tak ďaleko, že začala zverejňovať zoznam pozemkov nezodpovedných vlastníkov, s ktorými začala správne konanie.

https://www.petrzalka.sk/oblasti/zivotne-prostredie/nezodpovedni-vlastnici/

Žiaľ, Zlaté Moravce sú k problému ĽAHOSTAJNÉ a akosi prehliadlo dva základné zákony, ktoré poznajú aj najmenšie obce, využitím ktorých by bolo možné situáciu začať riešiť.

1) Zákon č 220/2004 Z.z. o ochrane a využití poľnohospodárskej pôdy a o zmene zákona č. 245/2003 Z.z. o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania životného prostredia ukladá vlastníkom, nájomníkom a správcom poľnohospodárskej pôdy (orná pôda, vinice, chmeľnice, ovocné sady, trvalé trávnaté porasty a záhrady) povinnosť predchádzať výskytu a šíreniu burín na pozemkoch.

2) Zákon č. 193/2005 Z.z. o rastlinolekárskej starostlivosti a zákona č. 543/2002 Z.z. o ochrane prírody a krajiny ukladá každému povinnosť chrániť prírodné funkcie poľnohospodárskej pôdy, ktorá je nezastupiteľnou zložkou životného prostredia.

Vzhľadom k tomu, že mesto v súčasnosti nemôže túto problematiku riešiť na najbližšom  zastupiteľstve predložím VZN, na základe ktorého BUDEME môcť POKUTOVAŤ vsetkých vlastníkov a užívateľov,  poľnohospodárskych a nepoľnohospodárskych pozemkov, ktorí zanedbávajú ich pravidelnú údržbu.  

Napísali k danej téme:

https://mynitra.sme.sk/c/20836558/cirkev-roky-nekosi-svoj-park-po-novom-jej-hrozi-pokuta-33-tisic-eur.html?ref=trz

 

Ďalšie lokality, kde vlastníci nehnuteľností zanedbávajú svoje povinnosti.

 

Politikom sa najviac trasú nohy z publicity, verejnej kontroly a nevôle ľudu, preto Vás prosím, zdieľajte tento článok a podporte ho svojím hlasom pod textom. Vaše konanie prispeje k sledovanosti jeho obsahu, a tým aj k lepšej informovanosti ľudí žijúcich v našom meste.

Ak sa Vám moje články páčia, pridajte si našu facebookovskú stránku, kde sú zverejňované.https://www.facebook.com/pages/ZMena/1493518910891751  Ďakujem.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prieskum preferencií: SaS je pred OĽaNO, Kollár na hranici zvoliteľnosti

Pozrite si najnovší prieskum preferencií politických strán.


Už ste čítali?