Kúpalisko zostáva pre verejnosť zatvorené, nájdu sa peniaze na prevádzku?

Autor: Michal Cimmermann | 10.6.2018 o 21:23 | (upravené 21.6.2018 o 22:39) Karma článku: 4,12 | Prečítané:  1776x

Letné návštevy kúpaliska v  Zlatých Moravciach majú dlhoročnú tradíciu. Prvé kúpalisko vzniklo už počas Rakúsko–Uhorska. Slúžilo predovšetkým mestskej smotánke, inšpirovanej módou zo zahraničia.

Obyčajný ľud sa zatiaľ s chuťou namáčal v okolitých rybníkoch, meandroch alebo priamo v toku rieky Žitava, ktorá v tom čase nebola regulovaná.

Verejné kúpaliská neboli pred prvou svetovou vojnou na Slovensku veľmi rozšírené, ich celkový rozmach začal príchodom českej inteligencie, ktorá zo sebou prinášala telesnú a športovú kultúru. K nej patrilo aj sobotné letné kúpanie.

Skutočného bazéna sa Zlatomoravčania dočkali až v roku 1956 a slúžil aj ako vodná nádrž protipožiarnej ochrany. S jeho výstavbou za začalo v roku 1953 a súčasnosti si ho pamätá iba staršia generácia.

Terajšie mestské kúpalisko, ktoré je všetkým dobre známe, otvorilo svoje brány až v roku 1966 a fungovalo, takmer neuveriteľných 50 rokov, do roku 2014. Žiaľ, zostane zatvorené aj počas tohtoročných letných prázdnin. Mesto nenašlo v rozpočte dostatok finančných prostriedkov na jeho prevádzkovanie.

Treba však povedať, že z objektívnych príčin pretože za posledné štyri roky muselo riešiť množstvo problémov z minulosti, ktoré neúmerne zaťažovali jeho rozpočet. (nemocnica, záhradnícke služby, skládka, kruhový objazd atď.)

Aby sme vôbec mohli myslieť na jeho opätovné otvorenie, všetky bazény musia prejsť celkovou rekonštrukciou, ktorá by sa rádovo pohybovala v stovkách tisíc eur. Nehovoríme len o bazénoch, ktoré majú veľké praskliny, ale aj strojovni, dávkovači chlóru a v neposlednom rade o celom areáli, vrátane bufetov.

Radnica sa v minulosti opakovane snažila kúpalisko prenajať, ale ani v tomto prípade nebola úspešná, náklady na prevádzku 33.934 € v porovnaní s tržbami 8338 € (čísla z posledného roku prevádzky) by pre každého záujemcu znamenali finančnú samovraždu.

Zároveň nemožno podceniť veľkú konkurenciu, ktorá za posledné desaťročie vyrástla v našom okolí a momentálne láka návštevníkov na množstvo atrakcií. (tobogany, vírivky, umelé vlny, divoké rieky, teplá voda) 

Do budúcna podľa môjho názoru možno nájsť priestor na opätovné otvorenie, ale len za predpokladu, že radnica bude pokračovať v ozdravných opatreniach a zároveň prejde na manažérske riadenie mesta, pretože 80 % neúspechu je práve v štruktúre riadenia.

Všetko však bude závisieť od plánov a volebného programu budúcej primátorky/ budúceho primátora, hoci ani ten nemusí byť garanciou jeho otvorenia.

 

Politikom sa najviac trasú nohy z publicity, verejnej kontroly a nevôle ľudu, preto Vás prosím, zdieľajte tento článok a podporte ho svojím hlasom pod textom. Vaše konanie prispeje k sledovanosti jeho obsahu, a tým aj k lepšej informovanosti ľudí žijúcich v našom meste.

Ak sa Vám moje články páčia, pridajte si našu facebookovskú stránku, kde sú zverejňované.https://www.facebook.com/pages/ZMena/1493518910891751  Ďakujem

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prieskum preferencií: SaS je pred OĽaNO, Kollár na hranici zvoliteľnosti

Pozrite si najnovší prieskum preferencií politických strán.


Už ste čítali?