Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Námatková cestná kontrola: Má na jej vykonanie policajt oprávnenie? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

alebo ak dostanú pokyn

zaplniť dieru v štátnom rozpočte. Šak sprostý národ do zaplatí na pokutách
 

 

"sprostý národ do zaplatí na pokutách "
Na nech. Kto je spr o sty, nech plati. My, rozumni, jazdime rozumne a pre to pokuty neplatime.
Ty si kludne pokuty plat.
 
Hodnoť

Inštruktáž

Každá policajná hliadka zaradená do výkonu služby v dohľade nad cestnou premávkou sa riadi inštruktážou, kde sú uvedené úlohy najmä na čo sa má zameriavať. V každej inštruktáži je uvedená kontrola dodržiavania zákazu požívania alkoholu pred a počas jazdy. Takže každá hliadka s takouto inštruktážou je týmto oprávnená zastaviť vozidlo aj iba s cieľom vykonať orientačnú dychovú skúšku u vodiča. Bez toho, žeby sa vodič evidentne dopustil nejakého iného priestupku, napríklad, žeby prekročil ustanovenú alebo obmedzenú rýchlosť jazdy. Toto je v súlade s úlohami stanovenými v zákone o policajnom zbore.
 

 

Dobry den, odporucam precitat nazor NS SR, ktora sa zaobera instruktazami podobneho druhu. V kratkosti zhrnute aj napriek instruktazi nahodna kontrola nema oporu v zakone.
 

 

Ak by bola pravda čo píšete, tak by bolo aktuálne nariadene Prezídia PZ č. 55 /2018 o vykonávaní dohľadu nad BCP v rozpore s inými zákonmi. Odporúčam naštudovať časti plánovania dohľadu, vykonávania dohľadu a pojem Základná kontrola... kde je uvedené v bode 2) Pri základnej kontrole policajt zastavuje a kontroluje PREVAŽNE tie vozidlá, pri ktorých je podozrenie že ich vodiči, prevádzkovatelia alebo iné osoby nachádzajúce sa vo vozidle, porušili pravidlá CP.
Nehádam sa či to tak je správne alebo nie, ale ak by tam to slovo "prevažne" absentovalo, tak by ste mali pravdu. Nakoľko v nariadení text znie takto policajti majú v rámci základnej kontroly oprávnenie, vyplývajúce z tohto nariadenia, teda aj povinnosť, zastavovať aj vozidlá bez podozrenia zo spáchania priestupku.
Takže policajt to oprávnenie má v zmysle nariadenia. Akurát či je toto nariadenie v súlade s Vami spomínanými zákonmi a ústavnými zákonmi, tak ako bolo možno rozhodnuté súdmi v minulosti /napr. Harabin a spol./, to je pripusťme si možno sporné.
Cvičiť však policajta na ceste, či ma mohol zastaviť alebo nie, to je vzhľadom na spomínané nariadenie povedzme slabý argument.
 

 

Nehovoriac o tom, ze nahodne cstne kontroly su v prostredi Slovenska uzitocne.
Odhalili tisicky opitych alebo nadrogovanych vodicov a vodicov so zakazom jazdenia, bez VP, jazdiacich na ukradnutom vozidle, atd.
A nas to nestoji nic okrem par minut casu.
Keby bolo na mne, zaviedol by som take kontroly omnoho castejesie - aj keby na to bola potrebna uprava legislativy.
 

 

V demokratickom právnom štáte je celkom nevyhnutné, aby si polícia zachovávala dôveru zo strany verejnosti, ktorej má slúžiť, a naopak sa vyvarovala konaniu a praktikám pôsobiacich svojvoľne, diskriminačne či dokonca šikanózne voči osobám, ktoré sa nachádzajú na území republiky. Za týmto účelom musia policajti okrem iného pri každom svojom konaní dbať na zásadu zákonnosti a primeranosti a nezneužívať svoje oprávnenia zakotvené v zákone.
 

úplne súhlasím

"Milujem" aj policajné akcie zamerané na to alebo hento, napr. v TV prezentujú že na alkohol, ale ked vodiča zastavia, tak nekontrolujú len alkohol, ale doklady moje, TP vozidla, STK EK, poistku. A namiesto jednej minúty na dychovú skúšku tam človek stojí 5 až 10 minút a trpne, čo ich ešte napadne kontrolovať a hlavne pokutovať.
 

V tom nie je žiadny spor,

Policajti sa musia správať ako ste uviedli ale... Napr. na ráno po veľkej noci je naplánovaná povedzme okresná kontrola na meranie alkoholu v dychu vodičov. Policajti to dostanú uložené v pisomnej instruktazi a ešte aj ustne od nadriadeného na začiatku služby. Vykonávajú následne kontrolu všetkých vodičov prechádzajúcich ich stanovišťom. Nie, ako vy tvrdite len tých u ktorých je podozrenie z použitia alkoholu zistitelne povedzme zo sposobu jazdy. A vykonávajú ich v súlade zo zákonom.
 

Ty si poliš?

Lebo takú hlúposť môže napísať len bz.
 

Policajt v službe

je povinný sa riadiť ústavou, zákonmi a vyhláškami platnými na území SR. Nariadenia Prezídia PZ sú záväzné pre policajtov pri výkone služby, nemôžu mať ale vplyv na osobnú slobodu a práva občanov. Občana /aj vodiča/ nemajú čo zaujímať /ani obmedzovať/ nejaké nariadenia Prezídia PZ, pretože to je nadriadené len policajtovi ale nie iným občanom.
 

Pekný článok pán Cimmermann,

akurát nepatrí vodičom, ale politikom, aby to dali do zákona. Kým v zákone ( o polícii alebo cestnom) nebude napísané , že policajti nemôžu bezdôvodne zastavovať, tak zastavovať bezdôvodne budú a vodič si môže pískať, teda strpieť buz er ovanie a platiť pokuty.
Otázka bezdôvodného zastavovania ma trápi roky či desaťročia a žiadny politik/politická strana sa k tomu nikdy nemal.
2 roky po revolucii v ´89 bol pokoj, prakticky žiadny "chlupatý" na ceste, 2 roky po revolucii ma nezastavil ani jeden príslušník . VB ako sklúžka KSČ bola skomromitovaná , veľa uniformovaných bolo v KSČ/ŠTB a tak sa vpodstate skrývali. Politici v duchu "demokracie a slobody" nechali ľudí na pokoji. No potom postupne praktiky VB začali čím ďalej tým viac sa vracať do života a dnes tu máme policajný štát ako za čias komunistov , ak nie ešte horší, lebo pokuty sú pre niektorých ľudí priam likvidačné , tak sa ľudia orgána boja viac ako pred ´89.
 
Hodnoť

Sluzby pravnika Cimmermanna

by som nechcel vyuzivat ani keby mi on platil za to, ze mi moze pomoct.
Iba co by mi este uskodil.
 

Ja zas jednoznačne áno

všíma si demokratické nuansy v prospech občana, na rozdiel od teba, ktorý je buď poliš alebo ovčan s ohnutým chrbtom.
 
Hodnoť

 

Nezmysel. Zákon o cestnej premávke dáva Policajnému zboru oprávnenie kontrolavať dodržiavanie pravidiel cestnej premávky. Autor článku vymenoval všetky možné povinnosti a oprávnenia, ale § 69 ods. 1 písm. g) zákona o cestnej premávke nespomenul. Bezdôvodné zastavenie vozidla neexistuje. Stále existuje dôvod. Môžme sa baviť o jeho zákonnosti. Kontrola dodržiavania pravidiel cestnej premávky je oprávnením policajta.
 

Zakon o CP

Zakon o CP ma byt kontrolovany tak ako ine zakony PZborom. To vsak neznamena, ze jedinou metodou ma byt nahodne zastavovanie vodica.
 

 

Hm. A ako sa dá inou metódou zistiť napríklad jazda bez dokladov, jazda v zákaze činnosti alebo pod vplyvom alkoholu?
 

Zastavenim kazdeho automobili na kazde

Zastavenim kazdeho automobilu, na kazdej ceste napr cez celych 24 hod. T. J. nie nahodne zastavenie ale systemove.
 

Ako? Jednoducho.

Ak vodič spraví ozaj priestupok, tak pri tejto príležitosti skontrolujem aj doklady, alkohol a pod.
 

Jasné,

vždy existuje dôvod. Napríklad podozrenie zo spáchania nejakého nešpecifikovaného priestupku - podozriví sú všetci občania SR. Tak si to myslel?
 

1 2 >

Najčítanejšie


 1. Miroslav Ferkl: Negatívny vedľa pozitívneho. 212
 2. Věra Tepličková: Liečiteľ Marian 124
 3. Andrej Kučeravý: Pieseň pre Igora 79
 4. Jaroslav Polaček: Väčší chaos som v živote nezažil, mrzí ma, že premiér na nás útočí 77
 5. Peter Remeselník: Prečo polícia odmietla potrestať páchateľa, ktorý narazil autom do ľudí a ušiel ? 71
 6. Alena Miklošová: Harvard: Love Story 67
 7. Jozef Javurek: Smršť na Liptove 40
 8. Martin Greguš: Antigenový test vs PCR test. Výsledky štúdie z ČR. Je v tom chaos, ako sa ma laik vyznať? 39
 9. Peter Paulík: Zrútené mosty na Slovensku 35
 10. Eva Meszárosová: Fakty o antigénových testoch 28

Rebríčky článkov


 1. Denis Jacko: Chcel by som byť hodinár
 2. Peter Slivovic: On
 3. Štefan Vidlár: Fiškáli, nie je vám hanba?
 4. Juraj Kováč: "Moje telo, moja voľba!" Alebo nie?
 5. Július Kovács: Zoroslav Kollár a justičná fraška v Pezinku
 6. Gabo Németh: Láska z kríža
 7. Ján Buocik: Stanica Filiálka a bratislavský mestský vlak
 8. Andrej Hossa: Čo by ste mali vedieť ak hľadáte prácu?
 9. Roman Lechovič: Nestlé a genocída na deťoch
 10. Balázs Puskás: HOAX a dnešná doba


Už ste čítali?